Trzeba przyznać, że niewiele miejsc w Europie można uznać za „nieodkryte”. Masowa turystyka dotarła już prawie wszędzie. Jednym z zakątków, które nadal posiadają niezwykłą aurę tajemniczości pozostają Bałkany. Myśląc o wypoczynku na południu większość z nas wybierze Chorwację lub Albanię. Czasami warto jednak zejść z utartych szlaków i odwiedzić nieco zapomniany kraj jakim jest Macedonia.

Siatka połączeń z Polski do Macedonii

Niestety połączenia międzynarodowe do tego niewielkiego kraju są dość mocno ograniczone. O ile z Polski wyjazdy odbywają się z kilkunastu miejscowości takich jak Warszawa, Kraków, Katowice czy Kielce, to jedynym miejscem do którego docierają autokary do Macedonii jest Skopje.

Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy do wjazdu na terytorium Macedonii na okres nie przekraczający 90 dni potrzebują jedynie dowód osobisty lub paszport. Warto jednak pamiętać, iż nieposiadanie paszportu może utrudnić część procedur np. meldunek w hotelu. Autokary do Macedonii niemal zawsze przejeżdżają przez Serbię, co może wiązać się z dodatkowymi utrudnieniami natury formalnej.

Samodzielny przejazd nieletniego

Większość kursów do Macedonii ma charakter sezonowy (autobusy jeżdżą głównie w okresie wakacji), dlatego zasady dot. samodzielnego przejazdu osób nieletnich należy każdorazowo konsultować z przewoźnikiem. Należy jednak pamiętać, iż podróż będzie stosunkowo długa oraz może wiązać się z koniecznością zmiany autokaru na trasie.

Limity celne

Ograniczenia wywozowe w przypadku Macedonii są podobne do tych dot. krajów Unii Europejskiej. Ograniczeniom podlega jednak wywóz znacznych ilości dewiz. Aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Autokary do Macedonii – zniżki i ceny

Koszt połączeń do Skopje waha się od 360 do 380 PLN w jedną stronę. Z powodu sezonowości autokarów jadących do Macedonii, czasami pojawiają się krótkookresowe promocje. Przewoźnicy przygotowali również pulę biletów ulgowych. Do przejazdu ze zniżką uprawnieni są seniorzy, młodzież oraz dzieci.