Monako jest jednym z najbardziej niezwykłych krajów w Europie. To niewielkie księstwo przez wielu uznawane jest za europejską stolicę rozrywki na najwyższym poziomie. Hazard, wyścigi samochodowe i luksusowe jachty – tak najkrócej można opisać Monako. Koszty pobytu w tym niewielkim kraju mogą być znacząco wyższe niż w pozostałych państwach Europy Zachodniej, dlatego warto dobrze przygotować się do wyjazdu. Jednak każda cena jest warta odwiedzenia jednego z najpiękniejszych ośrodków na słynnym Lazurowym Wybrzeżu.

Siatka połączeń z Polski do Monako

Z oczywistych względów liczba miast docelowych jest ograniczona do jednego. Autokary do Monako wyjeżdżają jednak z kilkudziesięciu ośrodków w Polsce, zapewniając dogodny dojazd niemal z każdego miasta wojewódzkiego. Większość przejazdów realizowanych jest z przesiadką w Niemczech, Francji lub jeszcze na terytorium Polski.

Przepisy wjazdowe

Mimo, iż Monako nie jest członkiem Unii Europejskiej, przepisy wjazdowe dotyczące obywateli Polski są takie same jak te dotyczące podrózy do krajów Wspólnoty. Na pobyt nie przekraczający 90 dni, podróżny musi mieć przy sobie jedynie dowód osobisty lub paszport. Wymóg ten dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci.

Samodzielny przejazd nieletniego

Autobus stanowi najwygodniejszy i zarazem najtańszy sposób podróży do tego niewielkiego księstwa. Firmy obsługujące autokary do Monako umożliwiają również podróż osobom niepełnoletnim. Pasażer taki musi mieć jednak ukończony 16 rok życia oraz posiadać ważny dowód osobisty lub paszport.

Limity celne

Choć Monako nie jest członkiem Unii Europejskiej, dzięki porozumieniu o otwartych granicach z Francją, przepisy dotyczące wwozu alkoholu czy wyrobów tytoniowych nie będą się różniły od tych stosowanych przez kraje UE. Aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej Służby Celnej: http://www.mf.gov.pl/sluzba-celna/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/2UWl/content/warto-wiedziec-przed-podroza.

Autokary do Monako – zniżki i ceny

Chcąc wybrać się w podróż na Lazurowe Wybrzeża, warto zakupić bilet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Zazwyczaj koszt podróży waha się od 240 PLN do nawet 380 PLN. Jeśli działamy odpowiednio szybko, może udać się skorzystać z biletów objętych taryfami promocyjnymi. Wówczas uda się nam obniżyć koszt przejazdu nawet do 199 PLN. Niemal na wszystkich liniach jeżdżących do Monako dostępne są bilety ulgowe. Przysługują one zazwyczaj seniorom, młodzieży oraz dzieciom.