Większości z nas wyjazd do naszych południowych sąsiadów kojarzy się głównie z wizytą w górskich kurortach lub parkach rozrywki. Udając się w podróż na Słowację przekonamy się, że ten nieco niedoceniany kraj, to znacznie więcej niż tylko stolica zimowego szaleństwa. Wyjazd nie musi ograniczać się do wizyty w Bratysławie czy wypoczynku w Tatrach. Podczas urlopu warto odwiedzić rmniejsze ośrodki i poczuć niezwykłą atmosferę słowackich miast.

Siatka połączeń z Polski na Słowację

Przewoźnicy międzynarodowi zapewniają dojazd do kilkudziesięciu miast po słowackiej stronie granicy. Najwięcej możliwości będą mieli podróżni wyjeżdżający z południa Polski. Siatka połączeń nie obejmuje niestety wielu miast położonych w północnej części naszego kraju. Oprócz Bratysławy, autokary na Słowację, docierają również do Koszyc, Bańskiej Bystrzycy, Popradu i wielu innych ośrodków.

Przepisy wjazdowe

Słowacja należy do Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen. Obywatele Polski udający się w podróż muszą mieć przy sobie ważny dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport. Wymóg ten dotyczy również osób nieletnich i małych dzieci.

Samodzielny przejazd nieletniego

Większość firm zajmujących się realizacją połączeń na Słowację pozwala na samodzielny przejazd osoby nieletniej. Zazwyczaj konieczne jest, aby małoletni ukończył 12 rok życia, miał przy sobie upoważnienie od rodzica oraz dokument tożsamości. Autokary na Słowację zapewniają najszybszy i najwygodniejszy sposób podróży do naszego południowego sąsiada. Rodzice powinni jednak pamiętać, iż nawet dziecko musi posiadać ważny dowód osobisty lub paszport aby przekroczyć granicę.

Limity celne

Przepisy wewnętrzne Unii Europejskiej regulują ilość przewożonych artykułów takich jak alkohol czy wyroby tytoniowe. Aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej Służby Celnej: http://www.mf.gov.pl/sluzba-celna/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/2UWl/content/warto-wiedziec-przed-podroza.

Autokary na Słowację – zniżki i ceny

Ceny biletów na Słowację są stosunkowo niskie w porównaniu z kosztami podróży do krajów Europy Zachodniej. Przejazd nie wiąże się zazwyczaj z kosztami większymi niż 140 PLN. Często jednak pasażerowie mogą trafić na jedną z licznych promocji. W takim przypadku cena przejazdu może wynieść jedynie 40 PLN.