Mimo, iż Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, to podróż do tego pięknego kraju jest łatwiejsza niż myślisz. Liczne ułatwienia dla odwiedzających, wspaniała kultura i zachwycające krajobrazy są tym co sprawia, iż coraz więcej z nas rozważa podróż do Zurichu czy Lozanny. Należy pamiętać, że niewielka Szwajcaria jest jednym z najbogatszych państw w Europie, dlatego koszty pobytu oraz transportu mogą być nieco wyższe niż w przypadku pozostałych części naszego kontynentu.

Siatka połączeń z Polski do Szwajcarii

Połączenia międzynarodowe zapewniają dojazd jedynie do największych miast. Autokary do Szwajcarii docierają głównie do ośrodków położonych na północy oraz zachodzie. Mimo swojego niewątpliwego uroku, ten górzysty zakątek Europy nie jest tak często odwiedzany przez podróżnych z Polski. Większość przewoźników oferuje przejazdy kilka razy w tygodniu.

Przepisy wjazdowe

Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, jest jednak stroną układu z Schengen. Obywatele Polski planujący podróż na okres nie przekraczający 90 dni powinni mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. Wymóg ten dotyczy zarówno dorosłych, jak i osób niepełnoletnich.

Samodzielny przejazd nieletniego

Pasażerowie którzy ukończyli 12 rok życia mogą zazwyczaj podróżować samodzielnie, o ile posiadają ważny dowód osobisty lub paszport oraz wypełnione oświadczenie od rodzica. Samodzielna podróż młodszych dzieci nie jest możliwa. Każdy z przewoźników stosuje inne zapisy dotyczące przejazdu osoby nieletniej, dlatego przed zakupem biletu warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w wybranej przez nas firmie.

Limity celne

Władze szwajcarskie niezwykle restrykcyjnie podchodzą do kwestii przewozu towarów. Należy pamiętać, iż realizując przejazd autokary do Szwajcarii przekraczają nie tylko granicę międzypaństwową, ale również granicę UE. Limit towarów jakie może zabrać podróżny to:

  • 2 l. wyrobów alkoholowych poniżej 15%.
  • 1 l. wyrobów alkoholowych powyżej 15%.
  • 200 sztuk papierosów.
  • 50 sztuk cygar.
  • 250 g. tytoniu fajkowego.

Osobne regulacje dotyczą przewozu żywności. Pasażer może zabrać ze sobą:

  • 0,5 kg mrożonego mięsa.
  • 1 kg wyrobów mięsnych.
  • 2,5 kg wyrobów mięsnych z ryb, drobiu, dziczyzny czy królików.

Autokary do Szwajcarii – zniżki i ceny

Ceny biletów z Polski do Szwajcarii kształtują się w granicach 200-300 PLN. Podobnie jak w przypadku przejazdów do innych państw europejskich, również tutaj zdarzają się atrakcyjne promocje mogące znacząco wpłynąć na koszt podróży. Warto pamiętać o tym, iż określone grupy pasażerów posiadają uprawnienia do zakupu biletu ulgowego. Są to zazwyczaj seniorzy, młodzież i dzieci. Regulamin każdego z przewoźników może nieco inaczej definiować osoby którym przysługują zniżki.