Zachodnie wybrzeże Skandynawii należy do najpiękniejszych zakątków Europy. Surowe i majestatyczne krajobrazy doskonale równoważone są przez nowoczesne i niezwykle otwarte miasta. Warto pamiętać również o tym, że jadąc do Szwecji, część trasy będziemy pokonywali lądem, mając okazję podziwiania jednego z cudów współczesnej architektury – potężnych mostów łączących Malmo z Danią.

Siatka połączeń z Polski do Szwecji

Linie międzynarodowe docierają do kilku największych miast w zachodniej części kraju. Autokary do Szwecji obsługują regularne połączenia do Malmo, Helsinborga, Goteborga i kilku innych miejsc położonych na wybrzeżu. Połączenia autokarowe do tej części Europy cieszą się umiarkowaną popularnością, dlatego większość przewoźników ogranicza swoje siatki połączeń oferując wyjazdy jedynie z najważniejszych ośrodków w Polsce.

Przepisy wjazdowe

Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen. Obywatele Polski udający się w podróż muszą mieć przy sobie ważny dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport. Wymóg ten dotyczy również osób nieletnich i małych dzieci.

Samodzielny przejazd nieletniego

Przewóz osób niepełnoletnich regulowany jest odpowiednimi zapisami w regulaminie każdego z przewoźników. Autokary do Szwecji umożliwiają rodzicom wysłanie dziecka w samodzielną podróż. Zazwyczaj pasażer, aby móc wyjechać, musi mieć ukończone 12 lat a także posiadać przy sobie zezwolenie od rodzica oraz ważny dokument tożsamości.

Limity celne

Przepisy wewnętrzne Unii Europejskiej regulują ilość przewożonych artykułów takich jak alkohol czy wyroby tytoniowe. Aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej Służby Celnej: http://www.mf.gov.pl/sluzba-celna/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/2UWl/content/warto-wiedziec-przed-podroza.

Autokary do Szwecji – zniżki i ceny

Połączenia autokarowe do Skandynawii zazwyczaj wiążą się z nieco większymi kosztami niż podróże do Europy Zachodniej. Planując wyjazd do Szwecji warto pamiętać, iż cena biletu jedynie w niewielkim stopniu zależy od tego, do którego z miast chcemy dojechać. Osoba dorosła planująca wyjazd w jedną stronę musi liczyć się z kosztami rzędu około 370-400 PLN. Większość przewoźników oferuje bilety ulgowe dla określonych grup pasażerów. Zazwyczaj ze zniżek mogą korzystać seniorzy, młodzież oraz dzieci.