Ruch autokarowy z Polski na Ukrainę rozwija się w niezwykłym tempie. Niemal co miesiąc otwierane są nowe linie, a dotychczasowe zyskują kolejne przystanki. Wyjazdy turystyczne umożliwiają odwiedzenie nie tylko Lwowa czy Kijowa, ale również innych miast znajdujących się w całym kraju. Dlatego jeśli wyjeżdżasz w sprawach zawodowych czy na urlop połączenia autokarowe zapewniają ciekawą alternatywę wobec pozostałych środków transportu.

Siatka połączeń z Polski na Ukrainę

Z racji ogromnej popularności autokarów obsługujących połączenia do Italii, przewoźnicy zapewniają dojazd nie tylko do kilkuset miast położonych na Półwyspie Apenińskim, ale również kilku ważniejszych miejsc na Sycylii. Autokary do Włoch umożliwiają podróż z większości dużych oraz średnich miejscowości do Polsce nawet do najdalszych ośrodków takich jak Bari, Brindisi, Neapol czy nawet Palermo.

Przepisy wjazdowe

Dynamiczny rozkwit połączeń między dwoma krajami zapewnia dojazd do większości dużych miast. Autokary na Ukrainę umożlliwiają podróż między innymi do Lwowa, Czerniowiec, Kijowa, Charkowa, Odessy, Chersonu czy nawet Zaporoża. Wyjazdy z Polski odbywają się niemal z każdego miasta wojewódzkiego oraz wielu mniejszych ośrodków.

Przepisy wjazdowe

Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Strefy Schengen. Obywatele polscy dla odbycia podróży muszą posiadać ważny paszport. Na pobyt nieprzekraczający 90 dni nie jest konieczne posiadanie wizy.

Samodzielny przejazd nieletniego

Przed wysłaniem dziecka w samodzielną podróż warto zapoznać się z zapisami w regulaminie przewoźnika z którego usług planujemy skorzystać. Zasady przewozu osób niepełnoletnich mogą różnić się w zależności od przedsiębiorstwa.

Limity celne

Wymogi dotyczące przewozu wyrobów tytoniowych i alkoholowych nie różnią się od tych dotyczących innych krajów nie będących członkami UE. Ograniczenia dotyczą również wywozu dewiz. Środki pieniężne w kwocie przekraczającej 50 tys. UAH muszą zostać zadeklarowane. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Finansów: http://www.mf.gov.pl/sluzba-celna/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/2UWl/content/warto-wiedziec-przed-podroza.

Autokary na Ukrainę – zniżki i ceny

Koszty przejazdu mogą się znacznie różnić w zależności od tego z jakiego miasta palnujemy wyjechać. W przypadku rozpoczynania podróży w Lublinie koszty biletu mogą zaczynać się już od 30 PLN. Znacznie więcej przyjdzie nam zapłacić jeśli zamierzamy wyruszyć z Poznania lub Szczecina. Część przewoźników przygotowała zniżki dla określonych grup podróżnych. Mogą się one jednak znacząco różnić w każdej z firm.