Z wizytą w mieście niemieckich cesarzy – poznaj to co najpiękniejsze w Akwizgranie.

Każdy czasami marzy o przeniesieniu się do czasów pięknych księżniczek oraz rycerzy w lśniących zbrojach. Obecnie będzie to niestety jedynie podróż w wyobraźni, jednak mimo upływu czasu, tę niezwykłą atmosferę można nadal poczuć na ulicach Akwizgranu. Miasto królów, rycerzy oraz szlachciców należy do ośrodków które powinien odwiedzić każdy amator odkrywania przeszłości.

Cesarskie koronacje i pochówki

Pewnego dnia wielki władca Karol I Wielki stanął w miejscu obecnego Akwizgranu i zadecydował, iż właśnie tu powstanie drugi Rzym. Miasto miało olśniewać bogactwem, przepychem oraz imponującą architekturą. Jednym z najważniejszych miejsc miała stać się oczywiście katedra. Świątynia przez ponad 600 lat służyła jako miejsce koronacji oraz pochówków Cesarzy Rzymskich Narodu Niemieckiego. Do spoczywających tu władców zaliczyć można samego Karola Wielkiego, ale również znanego z doskonałych relacji z Polską Ottona III. Główne pomieszczenie w świątyni mierzy ponad 31 metrów i jest niebywałym osiągnięciem budowniczych oraz architektów tamtych czasów.

Skarbiec cesarzy

Miejscowa katedra obok funkcji świątyni pełniła również rolę skarbca. Odwiedzający Akwizgran mogą w wydzielonych pomieszczeniach podziwiać kolekcję najcenniejszych skarbów zgromadzonych przez władającymi tymi terenami królów. Jednym z najcenniejszych eksponatów prezentowanych na wystawach jest róg należący do rycerza Rolanda będącego pierwowzorem bohatera słynnego francuskiego eposu zatytułowanego „Pieśń o Rolandzie”. Innym równie interesującym przedmiotem jest krzyż Lothara. Mierzący 50 cm krucyfiks wykonany został ze złota oraz licznych drogich kamieni przez co stanowi wybitne dzieło średniowiecznych złotników.

Wszystkie oblicza ratusza

Historia współczesnych Niemiec pełna jest wojen oraz konfliktów które zostawiły trwały ślad w miejscowej architekturze. Budynki były często przebudowywane, co sprawiło, iż jedynie nieliczne nadal zachowały swój pierwotny obraz. Obecna siedziba władz miejskich we wczesnym średniowieczu była zamkiem należącym do cesarza Karola I Wielkiego. Forteca była często burzona i odbudowywana, przez co początkowo romański fort przekształcił się w barokowy gmach który możemy podziwiać obecnie. Na zewnętrznej ścianie gmachu znajduje się 50 figur przedstawiających niemieckich królów, wśród których 31 koronowanych było właśnie w Akwizgranie.

Dojazd do Akwizgranu

Podróżni z Polski nie będą mieli większych problemów z dotarciem do Akwizgranu (lub jak nazywają go Niemcy Aachen). Autobusy kursują kilka razy w tygodniu z Poznania, Warszawy, Krakowa oraz większości dużych miast w Polsce. Ceny biletów wahają się w zależności od tego skąd chcemy wyjechać. Bilet z Warszawy lub Poznania kosztuje od 149 PLN, natomiast z Krakowa ceny zaczynają się od 189 PLN. Więcej informacji dotyczących kursowania autobusów do Akwizgranu (Aachen) uzyskasz w naszych biurach.