Półwysep Apeniński przez setki lat pozostawał miejscem w którym formowały się podstawy kultury europejskiej. Wpływy greckie, oraz rzymskie ukształtowały tradycję którą dziś nazywamy dziś antykiem. Jednym z miast w których oba nurty mogły się swobodnie mieszać była założona przez Greków z Syrakuz Ankona. Jej nazwa pochodzi bezpośrednio od greckiego słowa określającego łokieć i odnosi się do specyficznego położenia ośrodka – na pasie ziemi wbijającym się niczym łokieć w morze. Warto poznać atrakcje tego niegdyś niewielkiego portu.

Kolonia trędowatych i XIX wieczna forteca

Potencjał miasta zauważył już rzymski cesarz Hadrian, który aktywnie popierał rozbudowę Ankony. Również późniejsi władcy nie szczędzili środków aby strategicznie położona osada mogła osiągnąć pełnię rozkwitu. Niestety podobnie jak wiele portów przeładunkowych, również tutaj ogromnym zagrożeniem były choroby przywożone przez marynarzy na statkach handlowych. Konieczne było wybudowanie miejsca w którym przybysze mogliby odbywać kwarantannę. W tym celu z inicjatywy papieża Klemensa XII wybudowano Mole Vanvitelliana – ogromny szpital na planie pięciokąta. Z czasem miejsce to zmieniło swoją funkcję i stało się kolonią trędowatych, zwożonych na wyspę z całej okolicy. W XIX wieku zwrócono jednak uwagę na strategiczne znaczenie lazaretu i zamieniono go na fort wojskowy mający bronić dostępu do Ankony.

Niepozorny kościół

Spacerując wąskimi uliczkami Ankony łatwo nie zwrócić uwagi na niektóre, warte bliższego poznania miejsca. Z całą pewnością jednym z nich jest kościół św. Dominika. Bryła budynku wygląda jakby architekt w połowie pracy zmienił zdanie i postanowił całkowicie odejść od pierwotnych założeń. Świątynia sprawia wrażenie, jakby powstała z dwóch całkowicie nie pasujących do siebie części. Warto jednak zignorować złe pierwsze wrażenie i wejść do środka w którym czeka na nas jedno z największych dzieł malarstwa europejskiego. Stworzone przez Tycjana w XVI wieku „Ukrzyżowanie” to jeden z tych obrazów obok których nie można przejść obojętnie. Przygnębiająca atmosfera, ciemne barwy i niewyobrażalny wręcz smutek bijący od postaci sprawi, że jeszcze na długo po wyjściu z kościoła będziesz kontemplować to niezwykłe arcydzieło.

Pielgrzymkowe centrum regionu

Niewiele osób mieszkających poza Włochami wie, że stosunkowo niedaleko Ankony znajduje się jedno z najważniejszych centrów pielgrzymkowych w kraju. Miasteczko Corinaldo, to nie tylko jedno z wielu małych osiedli. Corocznie staje się popularnym miejscem religijnych podróży katolików z całej Italii. Jest to bowiem rodzinne miasto św. Marii Goretti – patronki młodzieżowych organizacji żeńskich. Oprócz licznych sanktuariów, warto odwiedzić stare miasto, aby na własne oczy zobaczyć doskonale zachowane mury miejskie pochodzące z XIV wieku.

Miasto ludzi aktywnych

Wyjazd do Ankony to doskonały pomysł dla każdego miłośnika aktywnego wypoczynku. Do najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu w tej części Włoch należą piesze wycieczki w góry, jazda konna, a zimą narciarstwo. Dla nieco bardziej sprawnych fizycznie podróżników można śmiało polecić jaskinie Frasassi. Zapierające dech w piersiach formy krasowe jakie ukształtowały się w tych grotach zachwycą nawet wytrawnych grotołazów. Chyba najsłynniejszymi formami są alabastrowe stalagmity w Sali Świec. Skały te przypominają świeczki stojące na spodkach, i właśnie stąd wzięła się ich potoczna nazwa.

Bilety do Ankony

Chcąc dojechać do tej części Włoch, nie trzeba planować podróży dużo wcześniej. Bilety do Ankony warto kupić około tygodnia przed planowaną podróżą. Autokary wyjeżdżają z Polski kilka razy w tygodniu, a cena biletu waha się od 200 do 340 PLN. Centralną część kraju najlepiej odwiedzić latem, jednak również jesienią czy zimą czeka tam na nas moc atrakcji.