Przez wieki Antwerpia pełniła rolę najważniejszego portu Północnej Europy. Ściągały tu statki z najdalszych zakątków świata, aby móc zaoferować na miejscowych rynkach egzotyczne towary. Dzięki swojej potędze gospodarczej władze miejskie wspierały artystów oraz architektów, dzięki czemu z czasem miejsce to stawało się coraz piękniejsze. Obecnie, choć nie pełni już tak ważnej roli handlowej, Antwerpia pozostała miastem które warto odwiedzić.

Kupcy i urzędnicy

Sercem średniowiecznej Antwerpii był oczywiście rynek – Grote Markt. To właśnie przy nim znajdowały się siedziby najważniejszych organizacji w mieście. Spacerując po tej części zabytkowego centrum warto zwrócić uwagę na strzeliste kamienice będące w przeszłościami siedzibami gildii. Tego rodzaju zrzeszenia handlowców i rzemieślników posiadały znaczne wpływy polityczne i nieraz wpływały w znacznej mierze na życie miasta. Obok okazałych domostw znajduje się ratusz. Siedziba rajców, podobnie jak większość okolicznych zabudowań, utrzymana jest w stylu gotyckim. Pełne przepychu zdobienia fasady skrywają pokaźną kolekcję malowideł, pochodzących głównie z XIX wieku. Wcześniejsze dekoracje zostały usunięte podczas jednego z remontów. Wówczas to do współpracy zaproszono najznamienitszych artystów wśród których znalazł się H. Leys, autor obrazu przedstawiającego przekazanie kluczy do miasta nowemu zarządcy.

Dzieło XIX wiecznej urbanistyki

Wielu odwiedzających dość szybko zauważa, że wiele obiektów jakie można podziwiać w Antwerpii pochodzi z XIX wieku. Jest to stulecie w którym miasto przeżywało drugi rozkwit rozrastając się do pokaźnych rozmiarów. Wraz z rozwojem, ośrodek starano się upiększyć zgodnie z obowiązującymi trendami. Najpełniej widać to na przykładzie dzielnicy Zurenborg która to jest niemal doskonałym przykładem XIX wiecznej sztuki urbanistycznej. Domy zaprojektowane zostały przez wielu architektów nawiązujących w swoich koncepcjach do neoklasycyzmu, eklektyzmu i Art Nouveau. Trudno znaleźć w okolicy dwa takie same budowle. Każda z nich ma unikalnych charakter, dzięki czemu całą okolicę można uznać za ewenement na skalę europejską. Po II wojnie światowej większość domów stała opuszczona, ponieważ ich utrzymanie okazało zwyczajnie zbyt drogie. Jednak dzięki uznaniu ich, przez belgijskie władze, za pomniki historii dzielnica ponownie ożyła odzyskując status artystycznego centrum Antwerpii.

Piękny i funkcjonalny

Trudno jednoznacznie stwierdzić jakie jest najpiękniejsze miejsce w Antwerpii. Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc jest dworzec kolejowy. Według rankingu Newsweeka sporządzonym w 2009 roku stację wybrano „Najpiękniejszym dworcem na świecie”. Patrząc na imponującą bryłę budynku ciężko się nie przyznać, że miejsce to ma swój niepowtarzalny urok. Wybudowany na przełomie XIX i XX wieku dworzec uważa się za jeden z najciekawszych zabytków infrastruktury w Europie. Za najbardziej interesującą część budynku można uznać poziom +1. Wjeżdżając na najwyższe piętro, odwiedzający mają możliwość podziwiania ogromnej kopuły wieńczącej główną halę. W tym miejscu znajduje się również wspaniały zegar ozdobiony złoconym godłem Belgii.

Bilety do Antwerpii

Chcąc wybrać się w podróż do Belgii, mamy zazwyczaj do wyboru kilka terminów. Z większości dużych miast w Polsce kursują autokary do Antwerpii. Bilet w jedną stronę dla osoby dorosłej kosztuje od 200 do 260 PLN, jednak dość często zdarzają się promocje u części przewoźników obsługujących tę trasę.