Podróżowanie po Francji pozwala nam podziwiać wiele wspaniałych miast. Od Paryża na północy po Marsylię na południu. Trzeba jednak pamiętać, że obok ogromnych metropolii, warto odwiedzić również nieco mniejsze ośrodki. Zazwyczaj życie płynie w nich znacznie spokojniej. Chwila wytchnienia w urokliwej kawiarence lub niespieszny spacer po niewielkim parku sprawią, że każdy zapomni, choć na moment o zgiełku wielkich miast. Takie właśnie jest Belfort – miasto kamiennego lwa.

Kamienny lew

Historia stosunków jakie łączą Niemcy i Francję jest niezwykle burzliwa. Niejednokrotnie państwa te toczyły ze sobą wojny w wyniku których miasta leżące blisko granicy zmieniały władców. Podczas jednego ze starć pod koniec XIX wieku, 40 tysięczna armia pruska oblegała Belfort. Załogę francuskiej twierdzy stanowiło jedynie 3,5 tysiąca wojskowych, jednak dzięki ofiarnemu wsparciu cywili udało się oprzeć agresorowi. Na pamiątkę heroizmu jakim wykazali się ówcześni mieszkańcy miasta w 1880 roku rzeźbiarz F. Bartholdi stworzył potężnego lwa z piaskowca. Monument długi na 22 metry oraz wysoki na 11 metrów góruje nad okolicą przypominając po dziś dzień chwilę w której mieszkańcy Belfort odparli pruski najazd.

Największy jarmark we wschodniej Francji

Ci którym znudziły się spacery po nowoczesnych centrach handlowych powinni odwiedzić pchli targ w Belfort. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca (oprócz stycznia i lutego) do miasta ściągają handlarze z całego regionu aby wziąć udział w największym tego rodzaju otwartym targowisku we wschodniej Francji. Obok starych książek, pocztówek, dzieł sztuki czy militariów oferowane są różne przedmioty wykonane przez ludowych twórców. Prawdziwą gratką dla każdego turysty będzie możliwość zakupu słynnej porcelany z Lotaryngii. Podróżnicy z nieco zasobniejszym portfelem mogą skusić się na przywiezienie wspaniałych, ręcznie wykonywanych zegarów z zakładów w pobliskim Besancon.

Cytadela w Belfort

Prawdziwą gratką dla wielu miłośników historii będzie możliwość spaceru po ogromnej twierdzy chroniącej niegdyś Belfort. Pierwsze ślady fortyfikacji w tym regionie pochodzą ze średniowiecza, jednak na przestrzeni wieków kolejni władcy doceniali strategiczne położenie miasta inwestując w rozbudowę tego przyczółku. W okresie rozkwitu znajdowało się tu 100 stanowisk artyleryjskich. Zgodnie z planami francuskich generałów miejscowa cytadela miała być jednym z głównych punktów obrony linii Maginota mającej zatrzymać niemiecki atak. Funkcje obronne zamek pełnił do roku 1940, a później stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

Kulinarna podróż

Od wieków kuchnia francuska pozostaje synonimem wyrafinowanego smaku i elegancji. Każdy z regionów posiada swój niepowtarzalny styl. Okolice Belfort to przede wszystkim piękne lasy, dlatego mieszkańcy nauczyli się wykorzystywać to co oferuje im natura do przygotowywania niezwykłych smakołyków. Chyba najbardziej charakterystyczną potrawą jakiej możemy skosztować mieście jest epaule du ballon czyli jagnięcina z jagodami. Jest to potrawa tradycyjnie serwowana przez miejski związek rzeźników. Połączenie delikatnego mięsa i owoców tworzy kompozycję którą można wspominać jeszcze długo po powrocie do domu. Jeśli chcesz zabrać kawałek Belfort do domu, to powinieneś odwiedzić jedną z miejscowych piekarni. Specjalnie dla turystów wypiekane są chleby w kształcie lwiej łapy mające nawiązywać do najbardziej znanego symbolu miasta – kamiennego lwa. Aż szkoda ją zjadać!

Bilety do Belfort

Położone we wschodniej części Francji Belfort wydaje się być nieco zapomniane. Autokary międzynarodowe docierają na szczęście do tego miasta kilka razy w tygodniu. Ceny przejazdu w jedną stronę wahają się w granicach 300-360 PLN za osobę. Wizytę w tym pięknym ośrodku warto zaplanować wcześniej, aby móc wziąć udział w jednym z licznych festiwali kulturalnych odbywających się tu niemal co miesiąc.