W średniowieczu był ważnym ośrodkiem o który rywalizowały potęgi księstw niemieckich oraz Francja. W okresie zimnej wojny pełnił zaś rolę stolicy RFN. Mowa oczywiście o Bonn – mieście znanym z urokliwych zakątków oraz fantastycznej atmosfery. Jest to doskonałe miejsce zarówno do uprawiania pieszych wycieczek, jak i spędzania czasu przy najpiękniejszych utworach muzyki klasycznej.

Zamkowa kaplica

Do najciekawszych zabytków Bonn należy kościół pod wezwaniem św. Marii oraz Klemensa noszący również nazwę Doppelkirche Schwarzrheindorf. Wybudowany w XII wieku stanowił prywatą kaplicę książąt pochodzących z rodu zu Wied. Z zewnątrz wydaje się być zwyczajnym, ładnym kościółkiem jakich wiele można podziwiać w Niemczech. Wewnątrz zaś znajdziemy oszałamiające freski pochodzące z okresu w którym wzniesiono całe założenie. Podczas prac jakie miały miejsce w połowie XIX wieku pod warstwą białego gipsu odkryto kilka malunków zakrytych podczas jednego z późniejszych remontów. Kto wie co jeszcze skrywa w sobie to pełne zagadek miejsce…

Z wizytą u kompozytora

Miasta często starają się nawiązywać do sylwetek znamienitych osobistości które się z nich wywodziły. Nie inaczej postanowiły zrobić władze Bonn otwierając muzeum w domu należącym w przeszłości do Ludwika van Beethovena. Na ekspozycjach podziwiać można zachowane dokumenty oraz przedmioty osobiste z jakich korzystał kompozytor. Największą atrakcją są jednak dwa fortepiany na których tworzył Beethoven. Jeśli po całodziennym zwiedzaniu Bonn zostanie ci nieco czasu to warto wybrać się na koncert do Beethovenhalle. Na tej scenie grane są nie tylko dzieła wielkich mistrzów, ale również bardziej współczesne kompozycje. Każdy znajdzie w repertuarze coś odpowiedniego dla siebie.

Obiad z widokiem na okolicę

Z powodu dość skomplikowanych dziejów obszar współczesnych Niemiec może poszczycić się imponującą liczbą dawnych fortyfikacji zgromadzonych na stosunkowo niewielkim obszarze. Jednym z niedużych fortów jest położony w pobliżu Bonn Godesburg. Dzięki usytuowaniu na szczycie wzniesienia miał szansę stać się jedną z największych warowni tej części Europy. Jednak w XVI wieku miasto uległo oblegającej je armii pod wodzą Ernesta Wittelsbacha i już nigdy nie powróciło do pełnej świetności. Na początku lat 60 XX wieku dawny zamek odrestaurowano a na jednym z pięter otwarto restaurację. Widok z jej okien zapiera dech w piersiach, ponieważ rozpościera się na pokrytą gęstymi lasami okolicę. W takich chwilach każdy z nas chciałby być rycerzem.

Dinozaury w parlamencie

Sytuacja w jakiej znalazły się Niemcy po II wojnie światowej była dość trudna. Podobnie można określić sytuację w której podjęto decyzję o utworzeniu stolicy zachodnich Niemiec w bardzo mocno zniszczonym Bonn. Jedynym miejscem w którym mógł obradować parlament było muzeum Aleksandra Koeninga. Po zjednoczeniu gmach zaczął znów służyć jako miejsce wystaw związanych z różnorodnością form życia na Ziemi. Zaprezentowane ekosystemy ukazują naszą planetę jako jeden wspólny organizm. Obok współczesnych organizmów wystawiane są również szkielety dinozaurów. Ta część muzeum szczególnie podoba się dzieciom, jednak również dorośli odnajdą tutaj wiele interesujących przedmiotów.

Bilety do Bonn

Z większości dużych miast wyjazdy do Bonn odbywają się codziennie. Zważywszy, iż miasto położone jest niedaleko zachodniej granicy Niemiec, to ceny połączeń autokarowych są niezwykle atrakcyjne. Bilet z Warszawy, Wrocławia czy Poznania kosztuje około 190 PLN. Nieco wyższych cen mogą spodziewać się pasażerowie podróżujący z Polski północnej. Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z jednym z naszych biur.