Krótki wyjazd na Słowację nie zawsze musi wiązać się z nartami. Nawet latem kraj ten oferuje wiele wspaniałych atrakcji. Jednym z najciekawszych miast jest oczywiście Bratysława – miejsce pełne pomników, zamków i pałaców. Jest to miejsce niezwykłe i oryginalne, bo czy znacie inną stolicę w której jeden z pomników wystaje ze studzienki kanalizacyjnej?

Najstarszy zamek w Bratysławie – Devin

Przez ziemie współczesnej Słowacji w ciągu wieków przemaszerowały najrozmaitsze ludy. Rzymianie, Celtowie, Wandalowie, Goci, i wielu innych podczas swoich pochodów chętnie obsadzało miejscową fortece – Devin. Najprawdopodobniej tę konstrukcję wzniesiono w epoce kamienia, jednak pierwsze zapiski wspominające o zamku pochodzą dopiero z XIII wieku. Warownia stanowiła strategiczny punkt pomagający sprawować kontrolę nad okolicznymi ziemiami. Niestety na początku XIX wieku wojska Napoleona zburzyły potężne mury które obecnie zaliczane są do najciekawszych ruin jakie można odwiedzić spędzając urlop w Bratysławie.

Bulwar przez wieżę – Brama Michała

Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli miast jest tak zwana Brama Michała. Są to wrota prowadzące przez wspaniałą wieżę. Zabytek ten był wielokrotnie przebudowywany, dzięki czemu nabrał obecnej, barokowej formy. Warto również zwrócić baczną uwagę na rzeźbę wieńczącą szczyt wieży. Znajduje się tam figura archanioła Michała zabijającego smoka, od którego brama wzięła swoją nazwę. Na siódmym piętrze, mierzącej 51 metrów wysokości konstrukcji znajduje się taras widokowy pozwalający ujrzeć Bratysławę w pełnej krasie.

Slavin – upamiętnienie wojny

Każdemu czasami zdarza się zabłądzić. Szczególnie jeśli poruszamy się po nieznanym mieście. Jeśli stracisz orientację spacerując po Bratysławie spojrzyj na horyzont i poszukaj figury Slavin. Pomnik widoczny jest niemal z każdej części miasta, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako punkt orientacyjny dla zagubionych turystów. Na szczycie cokołu umieszczono postać radzieckiego żołnierza niosącego flagę. Choć wielu Słowaków ma mieszane uczucia względem tego miejsca, to nadal pozostaje ono jednym z najciekawszych punktów na mapie stolicy.

Miasto zabawnych pomników

Niemal w każdym mieście znajdziemy kilka charakterystycznych pomników. Najczęściej prezentują wybitnych wojskowych, ludzi kultury czy postaci związane z historią danego kraju. Nieco inaczej do tego zagadnienia podeszły władze Bratysławy. Znajdziemy tutaj miejskiego eleganta Schone Naci machającego w przechodniów, Rubbernecka wystającego ze studzienki kanalizacyjnej, czy żołnierza wojsk Napoleona opierającego się o ławkę. Wszystkie te posągi pokazują prawdziwą duszę Słowaków – pełną przewrotnego optymizmu i radości życia.

Bilety do Bratysławy

Dojazd autokarem do Bratysławy najłatwiejszy jest z południowej części Polski. Bilety z Krakowa czy Katowic można kupić nawet w granicach 100 PLN. Nieco droższe mogą okazać się połączenia z Warszawy, jednak nawet w tym wypadku słowacka stolica wydaje się być idealnym miejscem na spędzenie urlopu. Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z jednym z naszych biur.