Średniowiecze można śmiało uznać chyba za najbardziej niespokojny okres w dziejach Europy. Był to również czas w którym istniało wiele małych państw, które później łączyły się z większymi i potężniejszymi sąsiadami. Jednym z krajów które stosunkowo długo pozostały niezależne była Sabaudia. Jednym z jej najważniejszych miast było Chambery – obecnie jedno z najpiękniejszych ośrodków turystycznych na pograniczu francusko-szwajcarskim.

Francuskie słonie

Spacerując po historycznym centrum Chambery nie sposób ominąć jednej z jego najważniejszych atrakcji – Fontanny Słoni. Niezwykle realistyczne głowy tych potężnych ssaków są dziełem rzeźbiarza B. de Boigne. Artysta zainspirowany pobytem w dalekich Indiach, postanowił stworzyć dzieło przypominające Francuzom piękno Dalekiego Wschodu. Niestety nie wszystkim mieszkańcom ta atrakcja przypadła do gustu. Wśród miejscowej ludności dość szybko przyjęła się pogardliwa nazwa les quatre sans culs czyli „czwórka bez zadów”. Nie przeszkodziło to jednak fontannie w staniu się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Chambery.

Szare Jezioro

Położone w odległości nieco ponad 10 km na północ od miasta jezioro Bourget wygląda niezwykle malowniczo o każdej porze roku. Jest to jedyne polodowcowe jezioro na terenie Francji, a przez wielu turystów uważane także za najpiękniejsza naturalną atrakcję tej części kraju. Otoczony górami zbiornik każdego lata przyciąga rzesze turystów szukających ciszy i spokoju. Jest to prawdziwy raj dla miłośników żeglarstwa. W licznych przystaniach można wynająć łódź i podziwiać piękno zbiornika w całej okazałości. Niezaprzeczalny urok tego miejsca doceniali również wielcy ludzie kultury. Inspiracji szukali tutaj między innymi H. Balzac i A. Dumas.

Spotkanie z nauką i techniką

Wraz z rozwojem środków przekazu muzea postawione zostały przed wiekopomnym wyzwaniem – iść z duchem czasu czy zniknąć? Większość nowoczesnych placówek doskonale zaadaptowała nowe rozwiązania sprawiając, że wizyta w muzeum przestała kojarzyć się z zakurzonymi gablotami. Znajdująca się w Chambery Galeria Eureka dzięki grze światła i dźwięku prezentuje wiedzę w sposób przystępny i atrakcyjny nawet dla najmłodszych gości. Specjalnie dla dzieci, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, można zorganizować warsztaty edukacyjne podczas których zręcznie połączona zostanie zabawa i nauka.

Pomnik epoki stali

Początek XX wieku był okresem dynamicznego rozwoju gospodarczego w Europie. Jak grzyby po deszczu w miastach wyrastały potężne stalowe konstrukcje. Symbolem tego okresu we Francji jest z całą pewnością wieża Eiffela w Paryżu. W latach 1906-1910 w Chambery wzniesiono duży dworzec kolejowy wybudowany zgodnie z obowiązującymi wówczas trendami. Solidna, stalowa konstrukcja przetrwała obie wojny światowe i stała się jednym z najciekawszych technicznych zabytków w okolicy. Stację można zwiedzać jedynie z przewodnikiem po uprzedniej rejestracji.

Bilety do Chambery

Połączenia do południowo-wschodniej Francji realizowane jest przez kilku przewoźników. Zazwyczaj cena za bilet do Chambery będzie wahała się w granicach od 350 do 500 PLN. Przejazd zajmuje ponad 20 godzin dlatego warto wcześniej przygotować się, do tak wymagającej podróży.