Hanower uważany jest za jedno z najbardziej malowniczych niemieckich ośrodków. W dużej mierze jest to zasługą atmosfery średniowiecznego miasta, która ma z tamtym okresem bardzo niewiele wspólnego. Wiele oszałamiających zabytków jest w rzeczywistości znacznie młodszych niż mogłaby się wydawać na początku.

Nie tak stary jak się wydaje – Nowy Ratusz

Obowiązkowym punktem podczas poznawania atrakcji Hanoweru jest Nowy Ratusz. Bardzo wielu odwiedzających okazuje niemałe zdziwienie gdy okazuje się, iż monumentalny gmach przypominający renesansowe pałacyki w rzeczywistości powstał w 1913 roku. Cechą charakterystyczną całego obiektu jest imponująca kopuła wieńcząca główną salę. Z jej szczytu przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można dostrzec nawet góry Harz. Według jednej z legend burmistrz H. Tramm na ceremonii otwarcia nowej siedziby władz miejskich miał wykrzyczeć do cesarza Wilhelma II iż „całość została opłacona gotówką wasza wysokość!”.

Stary Ratusz i Nowe Stare Miasto

Spacerując po centrum Hanoweru nie sposób nie dotrzeć do miejsca w którym znajdowało się kiedyś historyczne centrum miasta. Podczas II wojny światowej większość obiektów została całkowicie zniszczona. Władze jednak podjęły próbę odtworzenia dawnych zabudowań. Na szczęście nie wszystkie zabytki zostały zniszczone. Do najstarszych należy między innymi datowany na pierwszą połowę XIV wieku kościół Kreuzenkirche oraz XV wieczny Stary Ratusz. Wielokrotnie zmieniano poszczególne elementy architektoniczne tworzące to założenie, jednak pod koniec XIX stulecia odrestaurowano gmach nadając mu ponownie neogotycki charakter. Zabieg ten przywrócił dawnemu ratuszowi jego oryginalny, XV wieczny charakter.

Wypoczynek nad wodą

Poznając Hanower w okresie lata może być nieco męczące. Lejący się z nieba żar sprawia wówczas, iż każdy poszukuje chociaż niewielkiego skrawka cienia, najlepiej blisko orzeźwiającego zbiornika wodnego. W takiej sytuacji wprost wymarzonym miejscem wydaje się być sztuczne jezioro Maschesee. Należy ono do najchętniej wybieranych miejsc wypoczynkowych wśród mieszkańców Hanoweru. Duży wpływ ma na to fakt iż na jeziorze można uprawiać liczne sporty wodne od klasycznego pływania aż po kajaki. Przy odrobinie szczęścia może uda nam się na własne oczy zobaczyć odbywające się co jakiś czas wyścigi smoczych łodzi. Ten tradycyjnie chiński sport zyskuje bardzo szybko zyskuje zwolenników na całym świecie.

Klejnot w koronie – park Herrenhausen

Spacerując po Hanowerze nie sposób nie odwiedzić jednego z najbardziej malowniczych zakątków miasta – parku Herrenhausen. Już w pierwszej chwili zauważalna jest niezwykła harmonia całego założenia. Podczas budowy ściągnięto z Hamburga oraz Holandii liczne rzadkie rośliny zdobiące po dziś dzień szerokie aleje. Na przełomie XVII i XVIII wieku park ten był miejscem spotkań arystokracji oraz zagranicznych gości. Obecnie otwarty jest dla każdego kto zechce poznać z bliska jego niesamowity urok. Niezwykłą atrakcją parku jest również zmodernizowana w ciągu ostatnich lat grota. W jej wnętrzu amerykańsko-francuska artystka Niki de Saint Phalle stworzyła niesamowite kompozycje z setek kawałków kolorowego szkła. Stanowi to dość niezwykłe połączenie baroku i sztuki nowoczesnej.

Bilety do Hanoweru

Z Polski do Hanoweru niemal codziennie kursują autobusy międzynarodowe. Bilet z Poznania kosztuje około 175 PLN, natomiast z Warszawy oraz Olsztyna około 190 PLN. Z nieco wyższymi bo sięgającymi 220 PLN kosztami podróży muszą liczyć się pasażerowie podróżujący miast Polski południowej takich jak np. Kraków. Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z jednym z naszych biur.