Przemiany na świecie powodują, iż coraz więcej do tej pory zamkniętych obszarów otwiera się na zagranicznych gości. Obwód Kaliningradzki jako najdalej na zachód wysunięty fragment Rosji jeszcze dwadzieścia lat temu odwiedzany był głównie przez radzieckich wojskowych. Obecnie zaś władze starają się przyciągnąć odwiedzających z całej Europy poprzez rozsławienie dawnego Królewca jako kurortu o najwyższym standardzie.

Odbudowana katedra Wielki Mistrzów

II wojna światowa przyniosła Europie ogromne spustoszenie. Podczas tygodni bombardowań na zawsze utracono część wspaniałego dziedzictwa ludzkości. Stary Królewiec został niemal doszczętnie zniszczony. Niestety nie ominęło to również jego najwspanialszej świątyni – katedry św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny. Kościół oraz krypta w której pochowani byli liczni Wielcy Mistrzowie Zakonu Krzyżackiego musiała być w znacznym stopniu odrestaurowana. Prace budowlane nie trwały długo, i już po kilkunastu latach świątynia na nowo cieszyła oczy mieszkańców Kaliningradu. Na szczęście okrucieństwa wojny nie dotknęły jednego z najcenniejszych zabytków przechowywanych w katedrze – biblioteki Wallenrodzkiej. Bezsenne księgi można podziwiać nie tylko w dawnym Królewcu, ale również w Moskwie, Petersburgu oraz co może nieco zaskoczyć w Toruniu.

Jedna z bram

Kaliningrad był w nie tak dalekiej przeszłości prężnie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym Prus. O niezaprzeczalnym bogactwie tego miasta świadczyły imponujące mury okalające centrum królewskiego grodu. Co prawda w XIX wieku pełniły one jedynie rolę reprezentacyjną, to z pewnością robiły wrażenie na podróżnikach odwiedzających Królewiec. Jedną z najpiękniejszych pozostałości dawnych fortyfikacji jest Brama Królewska. Odbudowana w 2005 roku z okazji uroczystych obchodów 750 rocznicy założenia miasta swoim charakterem bezpośrednio nawiązuje do XIX wiecznych wzorców.

Potworek w centrum miasta

Architektura okresu radzieckiego ma dwa oblicza. Pierwszym z nich jest regularne i nieco przytłaczające czego przykładem jest Siedem Sióstr Stalina w Moskwie, drugie zaś wygląda jak brzydszy brat tego pierwszego. Właśnie tak najlepiej opisać można Dom Rad wybudowany w miejscu dawnego królewieckiego zamku. Forteca uważana przez władze Związku Radzieckiego za symbol militaryzmu Prus została wysadzona pomimo głośnych protestów mieszkańców miasta. Na jej miejscu wybudowano niezbyt urodziwy ale bardzo socrealistyczny w formie Dom Rad. Choć obecnie istnieją plany zakładające jego rozbiórkę, to jak do tej pory stanowi on dość osobliwy pomnik nie tak dalekiej przeszłości.

Historia mórz i oceanów

Niewielu wie, ale właśnie w Kaliningradzie swoją główną siedzibę ma rosyjskie Muzeum Oceanów Świata. Założone w 1990 roku stanowi jedną z najważniejszych tego rodzaju placówek na świecie. Odwiedziny w muzeum warto szczególnie polecić rodzinom z dziećmi. Najmłodsi będą zachwyceni możliwością podziwiania z bliska elementów wyposażenia okrętowego, urządzeń umożliwiających badanie morskiej toni oraz licznych szkieletów istot zamieszkujących głębiny. Warto pamiętać również, iż jednymi z oddziałów wchodzących w skład tej placówki jest zacumowany u wybrzeży miasta okręt komunikacji kosmicznej „Wiktor Pacajew” oraz kilka innych jednostek morskich.

Bilety do Kaliningradu

Podróżni wybierający się w podróż do Kaliningradu mogą wybierać pomiędzy wyjazdami z kilku większych miast północnej oraz wschodniej Polski. Kilka razy w tygodniu za kwotę około 50 PLN można dojechać do Królewca z Olsztyna, natomiast za około 100 PLN z Warszawy. Podróż z miast położonych za zachodzie czy południu może być nieco trudniejsza. Bilety można kupić na naszej stronie a więcej informacji dotyczących kursowania autobusów do Kaliningradu (Królewca) uzyskasz w naszych biurach.