Planując podróż do Niemiec większość z nas wybierze ośrodki takie jak Berlin czy Hamburg. Warto jednak wybrać się w nieco dalszą wyprawę i odkryć miasto będące siedzibą większości najważniejszych sądów federalnych – Karlsruhe. Podczas poznawania jego uroków warto pamiętać iż, od wieków to właśnie tutaj skupiała się artystyczna elita niemieckojęzycznego świata.

Piramida

Zwiedzanie środkowych landów Niemiec zazwyczaj kojarzy się z przepięknymi pałacami, monumentalnymi kościołami, oraz nowoczesną architekturą przełomu XX i XXI wieku. Nikt nie spodziewa się ujrzeć w samym sercu miasta piramidy. Jednak w centrum Karlsruhe znajduje się osobliwa konstrukcja nawiązująca do starożytnego Egiptu. Tą niezwykłą budowlę wzniesiono jako grobowiec dla władającego tymi ziemiami Karola III Wilhelma Badeńskiego. Konstrukcję wzniesiono w miejscu dawnego kościoła luterańskiego który okazał się być zbyt mały dla dynamicznie rozwijającej się społeczności miasta. W pierwszej połowie XIX wieku świątynię zburzono a w jej miejscu wybudowano wzorowaną na egipskich grobowcach piramidę w której spoczęły szczątki arystokraty rządzącego regionem.

Niemiecka kraina winem płynąca

Zazwyczaj Niemcy nie kojarzą nam się z krajem posiadającym długie tradycje winiarskie. Dlatego też wizyta w Badenii może okazać się niemałym zaskoczeniem. Ten wyjątkowo ciepły region produkuje wspaniałe trunki które koniecznie trzeba poznać. Najlepszym miejscem na skosztowanie lokalnych wyrobów jest niezwykle malownicza restauracja Badische Weinstuben. Położona przy miejskim ogrodzie botanicznym stanowi urokliwy zakątek w którym można prawdziwie odpocząć delektując się kieliszkiem doskonałego czerwonego wina będącego miejscową specjalnością.

Miasto pałaców

Niektórzy uważają, że plan na jakim wybudowano miasto stał się wzorem dla urbanistów tworzących plany amerykańskiego Waszyngtonu. Tym co z całą pewnością różni oba miasta jest fakt, iż w Karlsruhe znajdują się wspaniałe szlacheckie pałace. Pierwszym jaki warto odwiedzić jest XVIII wieczny Karlsruhe Schloss. Monumentalny obiekt był w przeszłości siedzibą rodu władającego tymi terenami. Innymi rezydencjami które warto polecić są Karlsburg oraz Gottesau.

Centrum sztuki

Jak przystało na nowoczesne centrum kulturalne, w Karlsruhe znajduje się szereg wspaniałych muzeów i galerii sztuki. Szczególnie wartym polecenia jest Centrum Technologii i Sztuki Medialnej. Większość wystaw jest całkowicie interaktywna co znacząco zwiększa jej atrakcyjność, zwłaszcza w oczach młodszych odbiorców. Głównym zadaniem tej placówki jest jednak prezentacja możliwości nowoczesnych mediów. Kolejne wystawy prezentują różne strategie oddziaływania na odbiorcę, pozwalając nam spojrzeć szerzej na informacje z jakimi spotykamy się na co dzień w mediach.

Bilety do Karlsruhe

Poznanie uroków niemieckiej stolicy sprawiedliwości nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Autobusy do Karlsruhe z Poznania, Warszawy czy Krakowa kursują codziennie a cena waha się w granicach odpowiednio 240 PLN w przypadku Warszawy i Krakowa oraz niecałych 200 PLN jeśli podróż rozpoczynamy w Poznaniu. Bilety można kupić na naszej stronie a więcej informacji dotyczących kursowania autokarów z Polski do Karlsruhe uzyskasz w naszych biurach.