Niemal każdy z nas pamięta czytane w dzieciństwie bajki. Postaci takie jak Śpiąca Królewna czy Kopciuszek towarzyszyły nam niemal przez cały okres dzieciństwa. Czasami dobrze jest zastanowić się nad tym, co wiemy o twórcach tych najważniejszych historii dla dzieci. Doskonała okazją do poznania dziedzictwa braci Grimm jest wizyta w Kassel – mieście w którym wykształcili się Wilhelm i Jacob.

Pałac-domek i bracia Grimm

Wizyta w Kassel to doskonała okazja do bliższego poznania dorobku jednych z największych niemieckich bajkopisarzy – Wilhelma i Jacoba Grimm. Chociaż urodzili się w Hanau, to znaczną część swojego życia spędzili w Kassel. Nie powinno zatem dziwić, iż właśnie tutaj postanowiono otworzyć muzeum poświęcone dorobkowi obu twórców. Sale wystawiennicze mieszczą się w pałacu Bellevaue w samym centrum miasta, tuż przy rzece Fuldzie. Budynek powstał jako miejska rezydencja lokalnego księcia, przez co bardziej przypomina kupiecką kamienicę, niż okazały dwór. W pokojach prezentowane są nie tylko eksponaty związane z działalnością bajkopisarską ale również pracą naukową w dziedzinie lingwistyki jaką zajmowali się obaj bracia. Spędzając dłuższy urlop w Niemczech warto pamiętać, iż właśnie w Kassel swój początek ma niezwykle popularny wśród dzieci Niemiecki Szlak Bajek.

Arcydzieło baroku – park krajobrazowy Wilhelmshohe

Historycy sztuki mają bardzo niejednoznaczny stosunek do sztuki okresu baroku. Z jednej strony uważana, za pełną przepychu i przytłaczającą, z drugiej zaś nie można twórcom tego okresu odmówić fantazji i polotu. Jednym z najciekawszych projektów tamtych czasów jest położony w Kassel park Wilhelmshohe. Miejsce to znane jest z licznych fontann oraz malowniczych widoków na panoramę miasta. Najważniejszym punktem całości założenia ogrodowego jest figura Heraklesa wieńcząca piramidę otoczoną przez masywny oktagon. Na szczyt tego imponującego obiektu prowadzi ścieżka składająca się z ponad dwustu schodów, jednak widok ze szczytu wynagrodzi nam wszelkie niedogodności. Kassel z tej perspektywy wygląda oszałamiająco.

Odrodzenie miasta

Okres II wojny światowej był niezwykle trudny dla miasta. Wiele budynków poważnie ucierpiało podczas walk, a niejedna perła architektury została całkowicie zburzona. Po zakończeniu działań wojennych zamiast podejmować próbę rekonstrukcji dawnego centrum postanowiono wybudować całkowicie nowe Kassel. Dzięki takiemu podejściu do redukcji wojennych zniszczeń możemy dziś podziwiać wspaniałe założenia architektoniczne pochodzące w większości z lat 50 XX wieku. Symbolem tamtego okresu w historii miasta jest zabytkowy deptak Treppenstrasse. 

Sztuka na świeżym powietrzu

Niemal w całych Niemczech Kassel znane jest z bogatej oferty interesujących i wartych zobaczenia miejsc. Szczególnie atrakcyjne wydają się być wolnostojące rzeźby wypełniające niemal każdy większy plac miasta. Do najbardziej interesujących należą takie dzieła jak „Man Walking to the Sky” czy też wykonana przez pochodzącego z Chin artystę Bi Henga instalacja „Transformer”.

Bilet do Kassel

Połączenia z Polski do Kassel realizowane są kilka razy w tygodniu. Cena biletu z Warszawy lub Poznania waha się w granicach około 200 PLN. Podobne koszty czekają nas również w przypadku rozpoczynania podróży w Radomiu czy Krakowie. Bilety można kupić na naszej stronie a więcej informacji dotyczących kursowania autobusów do Akwizgranu (Aachen) uzyskasz w naszych biurach.