Duńska stolica, podobnie jak wiele miast w Skandynawii, należy do stosunkowo drogich miejsc. Przyznają to nawet sami Duńczycy. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z wizyty w Kopenhadze. Obok znanego na całym świecie parku Tivoli warto odwiedzić najstarszy park rozrywki w Europie czy ogromną Błękitną Planetę. Jeśli poczujecie się głodni podczas spacerów warto spróbować miejscowej specjalności – kanapek smørrebrød.

Zamek Hamleta

Kronborg jest chyba najsłynniejszym z duńskich zamków. Swojej sławy nie zawdzięcza jednak imponującym murom czy oszałamiającym salom balowym. Twierdza znana jest przede wszystkim z Hamleta. To tutaj rozegrała się tragedia, która zainspirowała angielskiego dramaturga Williama Shakespeara. Pod koniec XVIII wieku w twierdzy zamknięta została królowa Karolina Matylda, żona króla Danii Christiana VII. Oskarżona o cudzołóstwo przetrzymywana była w Kronborgu aż do chwili wygnania do miasteczka Celle w północnych Niemczech. W ciągu stuleci fort tracił znaczenie jako siedziba monarchy a stawał się zamkiem strzegącym dostępu do stolicy. Jako obiekt militarny pełnił funkcję do 1923 roku. W 2000 roku Kronborg został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Najstarszy na świecie park rozrywki

Odwiedzając Kopenhagę z dziećmi koniecznie trzeba wybrać się do Dyrehavsbakken (w skrócie Bakken) – najstarszego wesołego miasteczka na świecie. Na odwiedzających czekają ponad 33 diabelskie młyny, liczne karuzele i szybkie kolejki. Bakken jest nie tylko najstarszym ale również największym tego typu obiektem w całej Skandynawii. Oprócz liczny atrakcji, przeznaczonych w dużej mierze dla młodszych gości, dorośli mogą spędzić czas przy kuflu piwa w pubie będącym… przerobionym londyńskim autobusem. Ciekawym doświadczeniem może być również wizyta w miejscowym kabarecie. Zarządcy parku Bakken zdecydowali się postawić na tradycję, dlatego prezentowany repertuar nie zmienił się od 132 lat.

Morski świat

Jedną z największych atrakcji duńskiej stolicy jest Den Bla Planet – Błękitna Planeta. Futurystyczny budynek, przypominający kształtem wir morski, mieści jedną z najnowocześniejszych tego typu instytucji w Europie. W ponad 53 zbiornikach prezentowanych jest 20 tysięcy ryb z najdalszych zakątków świata. Wśród najciekawszych okazów odnaleźć można barakudy, rekiny oraz lwy morskie. Oprócz podziwiania podwodnych form życia warto wybrać się do sali Amazonii, gdzie swobodnie latają kolorowe motyce i egzotyczne ptaki. W wolnym czasie odwiedzający mogą odwiedzić restaurację serwującą specjały z ryb i owoców morza.

Bilety do Kopenhagi

Połączenia autokarowe do Danii zwykle wiążą się z nieco wyższymi kosztami niż w przypadku podróży do innych państw w Europie Zachodniej. Bilet do Kopenhagi kosztuje zazwyczaj około 300 PLN. Wyjazdy odbywają się kilka razy w tygodniu z większości miast wojewódzkich w Polsce.