Planując wyjazd na urlop warto docenić miejsca które mamy niemal w zasięgu ręki. Jednym z takich miast jest litewskie Kowno. Kryje się tu wiele tajemnic począwszy od sekretów krzyżackiej warowni, przez pogańskie miejsce kultu, aż po imponującą kolekcję diabłów. Zdecydowanie jest to miejsce które warto zobaczyć na własne oczy.

Jedyna taka twierdza na Litwie

Najważniejsza z miejscowych atrakcji turystycznych jest warownia. Jej mury wzniesiono około XIV wieku korzystając z najpopularniejszych rozwiązań jakie oferował wówczas gotyk. Niestety czas nie był łaskawy dla tego miejsca. Obiekt wielokrotnie burzono i odbudowywano. Nie przeszkodziło to jednak w powstaniu i rozkwicie osady która przekształciła się we współczesne miasto. Zamek na początku XV wieku zaczął tracić na znaczeniu, ponieważ życie mieszkańców koncentrowało się wokół głównego rynku przy którym rezydowały władze Kowna. Obecnie twierdza utrzymana jest w nienagannym porządku dzięki czemu stanowi największą turystyczną atrakcję okolicy. Jego wartość historyczna jest tym większa, iż to jedyna tego rodzaju gotycka fortyfikacja na Litwie.

Kupcy i poganie – Dom Perkuna

Tereny współczesnej Litwy bardzo długo opierały się chrystianizacji. Według średniowiecznych kronik pogaństwo było tu bardzo silne, i nawet po przyjęciu przez władcę chrztu dawne obyczaje nadal były silnie zakorzenione w świadomości ludzi. W Kownie znajduje się pewne miejsce które według legendy związane było z kultem dawnych bogów. Dom Perkuna – gotycka budowla w centrum miasta wybudowana została według legendy w miejscu dawnego chramu poświęconego władcy błyskawic Perkunowi. Historia jest jednak mniej tajemnicza niż ludowe podania. Dom ten wznieśli kupcy powiązani z XV wieczną Hanzą, a posążki bóstwa znalazły się tu jedynie przypadkiem.

Diabelska kolekcja

Sztuka może przejawiać się pod wieloma postaciami. Jedną z nich jest oczywiście rzeźba. Po co jednak tworzyć przedstawienia historycznych bohaterów lub nawiązywać do wzorców antyku skoro można przedstawić samego diabła. W miejscowym Muzeum Diabłów znajduje się kolekcja ponad 3 tysięcy figur prezentująca pełen przekrój demonicznych wyobrażeń od greckiego Pana aż po zmysłowe sukkuby. Część wygląda jakby wyszła spod ręki niewprawnego ludowego artysty, inne zaś zachwycają doskonałymi proporcjami oraz prawdziwym kunsztem wykonania.

Akwarium między sklepami

Niemal nieodłącznym elementem wycieczek są odwiedziny w dużych centrach handlowych. Pomijając bogata ofertę sklepów, warto wybrać się do centrum handlowego Mega jeszcze w innym celu. Znajduje się tam bardzo ładne akwarium prezentujące bogactwo atlantyckiej fauny. Obok ponad 800 ryb największą atrakcją zbiornika jest sześć rekinów. Miejsce to najlepiej odwiedzić we wtorek, czwartek oraz sobotę około południa kiedy to odbywa się pokazowe karmienie zwierząt.

Przejazd do Kowna

Z powodu niewielkiej odległości od granic Polski wyjazd do Kowna wydaje się być idealnym pomysłem na weekendowy wypoczynek. Przejazdy realizowane są miedzy innymi z Warszawy (od 60 PLN), Poznania (od 112 PLN), Olsztyna (około 109 PLN), a nawet Krakowa (około 240 PLN). Więcej informacji dotyczących kursowania autobusów do Kowna uzyskasz na naszej infolinii w zakładce Kontakt.