Trudno uwierzyć, że między Francją, Niemcami i Belgią znalazło się miejsce dla tak małego, a jednocześnie tak silnego ekonomicznie państwa jak Luksemburg. Przez wieki granice ulegały zmianie, upadały imperia, a to małe księstwo przetrwało i obroniło swoją niezależność. Obecnie stanowi jeden z najbogatszych krajów Europy, a jednocześnie miejsce do którego warto wybrać się na urlop. Wspaniałe, średniowieczne zabytki i atmosfera wytwornej elegancji sprawia, że niejeden odwiedzający zapragnie zostać tu choćby na kilka dni.

Twierdza pod znakiem żołędzi

Pogranicze współczesnych Niemiec i Francji przez wieki było obiektem pożądania władców obu potęg. Królowie przychodzi i odchodzili pozostawiając po sobie niejednokrotnie imponujące zamki i fortece. Jedną z nich był wzniesiony w XVIII wieku Fort Thungen strzegący północno-wschodniej części Luksemburga. Niestety nie na długo twierdza zdobiła okolicę, ponieważ już pod koniec XIX wieku została rozebrana. Jedynymi fragmentami jakie przetrwały do naszych czasów są trzy wieże. Każdą z nich zdobi złoty żołądź, od których to forteca zyskała swoją potoczną nazwę w języku luksemburskim Drai Eechelen, czyli Trzy Żołędzie. Obecnie, na terenie gdzie kiedyś znajdowała się główna część fortu wzniesiono gmach mieszczący muzeum sztuki nowoczesnej MUDAM.

„Najpiękniejszy balkon w Europie”

Tak o wspaniałej ścieżce wzdłuż dawnych murów miejskich mówił jeden z najsłynniejszych luksemburskich pisarzy Batty Weber. Całość założenia powstała w XVII wieku jako uzupełnienie systemu obronnego miasta, jednak z czasem stała się jednym z najważniejszych punktów niemal każdej wycieczki po Luksemburgu. Z Chemin de la Corniche rozpościera się wspaniały widok na stare miasto. Najlepiej przyjść tu dwukrotnie – w południe i po zmroku. W ostrym świetle dnia dostrzec można nawet najdalsze krańce historycznego centrum, wieczorem zaś „balkon” staje się najbardziej romantycznym miejscem w okolicy.

Muzeum bankowości

Sektor finansowy od lat stanowi jeden z filarów gospodarki Luksemburga. Dynamiczny rozwój, oraz doskonała reputacja sprawiają, że tutejsze banki śmiało mogą konkurować ze swoimi odpowiednikami nawet w Szwajcarii. Poznając atrakcje miasta, warto wybrać się do głównej siedziby Państwowego Banku Oszczędnościowego aby poznać moc ciekawostek dotyczących bankowości. Znajdujące się w niej muzeum przybliży odwiedzającym nie tylko dzieje luksemburskiego świata finansów, ale również przedstawi perspektywy rozwoju dla tej branży. Sama ekspozycja jest dość skromnych rozmiarów, z drugiej strony wycieczka jest całkowicie bezpłatna, dzięki czemu może stanowi wspaniałe uzupełnienie spaceru po centrum miasta.

Największy kamienny łuk

Do najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Luksemburgu należą jego imponujące mosty. Niejako do rangi symbolu miasta urósł Nowy Most zwany również Mostem Adolfa. Obecnie trudno kupić w mieście pocztówkę pozbawioną zdjęcia tej fascynującej konstrukcji. Wybudowany na rozkaz księcia, po którym otrzymał imię, na początku XX wieku stanowi budowlę niezwykle piękną w swojej prostocie. Co ciekawe, most jest największym na świecie kamiennym łukiem, co sprawia, że każdy powinien podczas zwiedzania miasta zobaczyć ten cud myśli inżynieryjnej.

Bilety do Luksemburga

Chcąc dojechać do Luksemburga, większość podróżnych będzie mogła wybierać spośród kilku połączeń w tygodniu. Autokary wyjeżdżają z większości dużych miast w Polsce, a podróż trwa od 15 (wyjeżdżając z Wrocławia) do 25 (wyjeżdżając z Warszawy) godzin. Bilet w jedną stronę wiąże się z kosztem około 250 PLN.