Uważana za południową stolicę Francji Marsylia należy do największych i najważniejszych ośrodków na Lazurowym Wybrzeżu. Założona przez starożytnych Greków jako ważny punkt handlowy stopniowo zyskiwała na znaczeniu jako ważne centrum życia kulturowo-gospodarczego. Dziś jest to jedno z tych miast, które nigdy nie zasypiają. Obok licznych zabytków i muzeów odwiedzający mogą odwiedzić setki klubów, barów i dyskotek.

Wyspa hrabiego Monte Christo

W XVI wieku miejscowe władze podjęły kontrowersyjną decyzję, która na stałe wpłynęła na krajobraz Marsylii. Na niewielkiej wyspie wybudowano zamek d’If mający w założeniu stanowić element umocnień chroniących miasto. Forteca nigdy uczestniczyła w poważnych działaniach wojennych a jej istnienie jako obiektu wojskowego wielokrotnie poddawano w wątpliwość. Połoźenie na odizolowanej wysepce oraz odległość od brzegu sprawiły, iż od początku zamek zaczął służyć jako więzienie. Miejsce to zyskało międzynarodową sławę po opublikowaniu powieści „Hrabia Monte Christo” Aleksandra Dumasa. Tytułowy bohater właśnie w d’If dokonał wewnętrznej przemiany, która zaważyła na jego dalszych losach. Innym, tym razem prawdziwym, osadzonym w marsylskim więzieniu był skandalizujący pisarz markiz de Sade.

Pałac wodociągów

Wyglądający jak królewska siedziba pałac Longchamp stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Marsylii. Mimo niezwykle efektownego wyglądu nie powstał jako letnia siedziba monarchy lecz jako… upamiętnienie ukończenia budowy miejskich wodociągów. Składający się z dwóch budynków połączonych imponującą kolumnadą pałac mieści w swoich wnętrzach dwa muzea: Sztuk Pięknych oraz Historii Naturalnej. Miejsce to znane jest jednak z imponujących kaskad oraz urzekających wodospadów.

Mauretańska bazylika

Port morski w Marsylii przez wieki stanowił niezwykle ważne centrum handlu w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa w XIII wieku wybudowano poświęconą Maryi wieżę sygnałową. Obiekt wielokrotnie burzono i odbudowywano aż do 1807 roku, kiedy baszta przeszła pod zarząd zakonu oblatów. Nieco ponad pięćdziesiąt lat później, podczas ambitnego programu przebudowy centrum miasta, biskup zadecydował o rozbudowaniu świątyni do poziomu bazyliki. Wykorzystując sprowadzane z Włoch materiały zadecydował, iż świątynia będzie miała charakter bizantyjsko-mauretański. Dzięki oparciu się na tych tradycjach architektonicznych wchodząc do świątyni można czuć się jak podczas zwiedzania andaluzyjskich meczetów.

Najstarsze miejsce kultu

Opactwo Saint Victor stanowi jedno z najstarszych miejsc kultu chrześcijańskiego w południowej Francji. Wybudowane na miejscu dawnego miejsc pogańskiego kultu jest jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w tej części Europy. Kościół poświęcony jest św. Wiktorowi – rzymskiemu żołnierzowi, który publicznie wyparł się politeizmu za co został zabity. Odwiedzający mogą wybrać się na wycieczkę po pochodzących z V wieku katakumb. Podziemia świątynne używano wówczas jako miejsc pochówku wczesnochrześcijańskich świętych.

Bilety do Marsylii

Połączenia autokarowe do południowej Francji zazwyczaj wiążą się z nieco większymi kosztami niż w przypadku przejazdów do innych części Europy Zachodniej. Bilet do Marsylii zazwyczaj nie wiąże się z koniecznością wydania kwoty większej niż 500 PLN. Autokary wyjeżdżają z Polski kilka razy w tygodniu, jednak zalecamy zakup biletu z minimum tygodniowym wyprzedzeniem.