Atrakcje jednego z najbardziej niedocenianych miast Europy Wschodniej

Mogłoby się wydawać, że wraz z postępem w dziedzinie transportu podróżowanie nie będzie napotykało żadnych granic. Krótkie wycieczki do krajów ościennych to doskonały sposób na lepsze poznanie naszych sąsiadów o których często prawie nic nie wiemy. Jednym z najsłabiej poznanych jest Białoruś. Pozwól sobie na wyprawę która na zawsze zmieni twój sposób patrzenia na wschód.

Świątynia wiedzy – Narodowa biblioteka Białorusi

Większości z nas biblioteki kojarzą się z zakurzonymi tomami i koniecznością zachowania całkowitej ciszy. Niewielu pomyśli o futurystycznym obiekcie przypominającym jajko z niespodzianką. Spoglądając na zaprojektowany w latach 80 XX wieku budynek Narodowej Biblioteki Białorusi można poczuć się oszołomionym – szczególnie wieczorem. Po zmroku całość rozświetla dziesiątki kolorowych lamp tworzących fascynującą całość. Prace konstrukcyjne ukończono w 2002 roku i niemal natychmiast obiekt stał się wizytówką miasta. Choć najczęściej odwiedzają go studenci, to również turyści powinni wejść do jej wnętrza, aby na własne oczy przekonać się co skrywa w sobie ten nowoczesny budynek.

Miasto-Bohater i Park Zwycięstwa

Spacerując po centrum Mińska nie sposób pominąć jest malowniczych parków. Najpiękniejszym z nich jest położony niemal w samym sercu miasta Park Zwycięstwa. Kameralne ławeczki, liczne fontanny ustawione na powierzchni jeziora oraz utrzymana we wzorowym porządku roślinność sprawiają, iż nie sposób nie ulec czarowi tego zakątka stolicy. Jednak miejsce to warte jest odwiedzenia nie tylko z powodu swojego uspokajającego charakteru. Warto podejść bliżej do jednego z najważniejszych pomników w parku. Jest nim obelisk przypominający o trudnej historii Mińska. Upamiętnia on o przyznanie w 1972 roku tytułu Miasta-Bohatera Związku Radzieckiego białoruskiej stolicy. Obok mierzącego 45 metrów monumentu znajduje się pomnik matki-ojczyzny przypominający w swojej formie słynną rzeźbę z Wołgogradu.

Prospekt Niepodległości – dziedzictwo imperium

Z każdej podróży warto poza wspomnieniami zabrać jakąś niewielką pamiątkę. Będąc w Mińsku najlepiej w poszukiwaniu sklepów z tego rodzaju przedmiotami wybrać się na Prospekt Niepodległości. Ulica wygląda niezwykle urokliwie, a niewielkie sklepiki jedynie dodają jej uroku. Władze miasta starają się wpisać miejscową architekturę na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce to jest nie tylko piękne, ale również unikalne w skali świata. Jest to jedyna aleja wzdłuż której zachowały się w nienaruszonym stanie obiekty wybudowane w stylu stalinowskiego imperializmu.

Może wizyta w cyrku?

Obecnie cyrk powoli odchodzi do przeszłości. Wydaje się, iż grono odbiorców tego rodzaju rozrywki z czasem coraz bardziej się zmniejsza. Nieco inaczej jest na Białorusi. Występy artystów nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Podróżując do Mińska z dziećmi, szczególnie polecana jest wizyta na jednym z przedstawień znajdujących się w ofercie Bielgoscyrku. Okrągła arena może pomieścić 800 widzów podziwiających na żywo atletów, akrobatów oraz tresowane zwierzęta. Gmach prezentuje się wyjątkowo pięknie dzięki pracom renowacyjnym które miały miejsce w 2009 roku.

Dojazd do Mińska

Wbrew temu co mogłoby się wydawać połączenia z Polski do Mińska są dość częste, przez co łatwo wybrać najbardziej odpowiadające nam terminy. Autobusy z Warszawy kursują kilka razy dziennie, a cena połączenia waha się od 100 do 168 PLN. Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z jednym z naszych biur.