Południowe Włochy kojarzą się głównie z pizzą, wszędobylskimi skuterami i typowo włoskim podejściem do życia. Wizyta w Neapolu to doskonała okazja do sprawdzenia ile jest prawdy popularnych stereotypach dotyczących mieszkańców Italii. Między kolejnym kawałkiem tradycyjnej pizzy a kieliszkiem wina warto wybrać się na spacer po Neapolu – jednym z najpiękniejszych miast południowych Włoch.

Pałac królowej

Jeśli spytać któregokolwiek z mieszkańców Neapolu o piękną willę nad brzegiem morza opowie on jedną z wersji tej samej legendy. Rdzeniem opowieści o pałacu Villa Donn’Anna są orgie jakie miały być tu organizowane przez królową Joannę lub Joannę II. Monarchini miała po wszystkim mordować swoich kochanków sprawiając, iż siedziba na Syreniej Skale okryła się na wieki złą sławą. Pałac wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, aż w XVII wieku Ramiro Nunez de Guzman, wicekról Neapolu, zarządził kompletną przebudowę nadając mu obecny kształt.

Nowy zamek

Neapol od wielu wieków stanowił ważny punkt militarno-gospodarczy w południowej Italii. Już w 1279 roku wybudowano w mieście pierwszą fortecę. Przez stulecia zamek wielokrotnie niszczono i odbudowywano. Ostatnia rekonstrukcja miała miejsce w 1823 roku. Od tamtej pory Castel Nuovo stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Neapolu. Jednym z najciekawszych elementów dobudowanych do oryginalnej bryły fortecy był łuk triumfalny. Ukończony w 1470 roku upamiętnia wkroczenie Alfonsa Aragońskiego do miasta w 1443 roku. Zaprojektowany przez mediolańskiego architekta zdaje się całkowicie nie pasować do masywnych murów obronnych między którymi się znajduje.

Zakupy w królewskim stylu

W drugiej połowie XIX wieku w Neapolu ogromną popularnością cieszył się ruch risanamento dążący do przebudowy i unowocześnienia miasta. Jednym z największych osiągnięć przedstawicieli tej szkoły było wybudowanie centrum handlowego znanego jako Galeria Umberto I. Wzorowane na podobnym obiekcie w Mediolanie wpisane zostało na listę dziedzictwa UNESCO jako element historycznego centrum Neapolu.

Neapolskie przysmaki

Trudno wyobrazić sobie współczesną włoską kuchnię bez Neapolu. To właśnie tutaj prawdopodobnie powstała pierwsza pizza (w tym słynna margarita, nazwana tak na cześć Małgorzaty Sabaudzkiej) czy spagetti. Jednak prawdziwe smaki Italii to również słodycze. Obok podawanych najczęściej 19 marca w Dzień Św. Józefa ciast zeppole, przypominające znane w naszym kraju ptysie koniecznie trzeba skosztować lokalnych lodów.

Bilety do Neapolu

Podróż autokarem do południowych Włoch nie odbiega cenowo od połączeń do pozostałych zakątków Europy Zachodniej. Bilety autobusowe do Neapolu kosztują zazwyczaj między 220 a 280 PLN. Cena jedynie w niewielkim stopniu zależy od tego z którego miasta planujemy wyjechać. Więcej informacji dotyczących połączeń do Neapolu skontaktuj się z jednym z naszych biur.