Wśród osób znających historię Europy w XX wieku Norymberga budzi jednoznaczne odczucia. Obecnie miasto stara się zmienić swój wizerunek, stając się miejscem otwartym dla turystów z całego świata. Nie można również odmówić jej specyficznej atmosfery niewielkiego, sennego miasteczka. To na pozór leniwe miejsce skrywa jednak moc atrakcji.

Ulica Praw Człowieka

W wielu miastach można podziwiać wolnostojące rzeźby. Pomniki władców i generałów zdobią wiele skwerów oraz placów na całym świecie. Najciekawszy monument jaki można podziwiać podczas wizyty w Norymberdze nie upamiętnia jednak żadnego wybitnego człowieka kultury czy wojskowego. Wzdłuż jednej z głównych ulic w 1993 roku ulokowano 27 kolumn na których wyryto tekst Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Zdobiący je napis umieszczony został po niemiecku oraz w drugim języku – innym dla każdej kolumny.

Podziemne miasto

Chociaż wielu odwiedzających może nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia, to pod Norymbergą znajduje się gęsta sieć podziemnych tuneli i jaskiń. Przemierzając całość kompleksu odwiedzający mogą poznać nieco zapomnianą część dziejów miasta. Wycieczki po zakamarkach zamkowego wzgórza podzielona jest na kilka odcinków. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się zwiedzanie mrocznych korytarzy w absolutnej ciemności. Goście, wyposażeni jedynie w niewielkie latarki spacerują tunelami poznając skomplikowany system tuneli pokrywający znaczną część starego miasta.

Sztuka w bunkrze

To zadziwiające, ale w przeciwieństwo do większości miast w Niemczech Norymberga nie została zbyt mocno zniszczona podczas II wojny światowej. Naloty zniszczyły ogromne połacie terenu, jednak znaczna część obszaru ucierpiała jedynie w niewielkim stopniu. Wiele z jej historycznego dziedzictwa przetrwało do dziś. Dzieła sztuki zostały ochronione w jeden z najprostszych sposobów – zebrano je i zamknięto w jednym z bunkrów. Tak właśnie narodziła się idea Bunkra Sztuki. Dziś schron jest jedną z najbardziej niezwykłych galerii w kraju.

Kraina zabawek

Norymberga już w średniowieczu znana była dzięki miejscowym producentom zabawek. Niewielkie laleczki szybko stały się nieodzownym elementem wszystkich jarmarków urządzanych tu przez stulecia. Nic więc dziwnego w tym, że obecnie właśnie w tym mieście otwarto jedno z najpopularniejszych w Niemczech Muzeów Zabawek. Podczas wycieczki goście zapoznają się z ogromną kolekcją zebraną w dużej mierze przez założycieli placówki – Lidię i Paula Bayerów. Obok starych, drewnianych figurek, samochodzików oraz pluszowych maskotek na ekspozycjach prezentowane są produkowane współcześnie lalki Barbie czy ogromne konstrukcje z klocków Lego.

Bilety do Norymbergi

Autobusy do Norymbergii kursują kilka razy w tygodniu z większości dużych miast. Połączenia te nie są również byt drogie. Za przejazd z Warszawy przyjdzie nam zapłacić jedynie około 200 PLN. Nieco niższych cen mogą spodziewać się podróżujący z Poznania lub Wrocławia. To niezwykle atrakcyjna cena za możliwość zobaczenia na własne oczy wszystkich atrakcji jakie skrywa to wspaniałe miasto. Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z jednym z naszych biur.