Władcy poświęcają zazwyczaj sporo uwagi miastom w których znajdują się ich rezydencje. Nie inaczej było w przypadku cesarzy władających Prusami. Fryderyk II na swoją reprezentacyjną siedzibę wybrał położony w bezpośrednim sąsiedztwie Berlina Poczdam. Dziś miasto to uważane jest raczej za dzielnicę podmiejską stolicy, jednak oficjalnie nadal jest osobnym ośrodkiem. Warto wybrać się choćby na jednodniową wycieczkę aby poznać najpiękniejsze zakątki centrum Brandenburgii.

Cesarski park

Oczywiście jedną z największych atrakcji miasta jest rezydencja władcy. Zamiast jednak skupiać się na pełnych luksusu oraz przepychu wnętrzach pałacu lepiej spojrzeć na park otaczający dawną siedzibę cesarza. Znajduje się w nim wiele ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc. Pierwszymi są oczywiście wspomniane już pałace pruskich cesarzy. Pierwszy z nich powstał zgodnie z założeniami architektury rokokowej, natomiast drugi zwany Nowym Pałacem należy zdecydowanie uznać za dzieło dojrzałego baroku. Na terenie założenia parkowego znajduje się również kilka mniejszych obiektów. Wielu odwiedzających to miejsce pierwszy raz zaskoczonych jest widokiem meczetu. Stosunkowo niski budynek ze stojącą obok wysoką wieżą wygląda jak typowe miejsce modlitwy, jednak w rzeczywistości jest to… stacja pomp. Innym miejscem które warto zobaczyć podczas spaceru w parku jest niewielki, lecz bardzo urokliwy pawilon chiński.

Poczdamskie centrum nauki

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż podczas wizyty w Poczdamie można dowiedzieć się nieco więcej o jednym z największych fizyków w historii ludzkości – Albercie Einsteinie. Na cześć słynnego naukowca nazwano wieżę w której można podziwiać fragmenty jego niezwykłego dziedzictwa. Jednym z najosobliwszych eksponatów jest wykonana z brązu rzeźba przedstawiająca ludzki mózg. Autorem tego niezwykłego dzieła jest niemieckiego artysty Ernsta Poppela. Podobną rzeźbę można podziwiać przed Instytutem Neurologicznym w Berlinie.

Zimnowojenny most

Zakończenie II wojny światowej w Europie nie oznaczało, iż ustały napięcia miedzy poszczególnymi krajami. Niemal cały świat podzielił się wówczas na Wschód i Zachód. Rozpoczynająca się właśnie zimna wojna była złotym okresem działalności wywiadu, a szpiedzy najczęściej spotykali się w podzielonym Berlinie. Jednak nie obywało się bez wpadek. W takim wypadku konieczne było dokonanie „wymiany” tajnych agentów. Najczęściej dokonywano tego właśnie w Poczdamie na moście Glienicke. Ogromna, stalowa konstrukcja stoi do dziś przypominając o tamtych wydarzeniach.

Osada przyjaźni

Odwiedzając Poczdam niewielu z nas będzie spodziewało się ujrzeć wykonane z drewna chatki oraz górującą nad nimi cerkiew. Jest jednak miejsce w którym można poczuć się niczym w Rosji. Takim zakątkiem brandenburskiej stolicy jest niewielkie osiedle Aleksandrówka. Osadę zaprojektowano w XIX wieku, kiedy to u boku wojsk pruskich znalazł się chór składający się niemal w całości z jeńców pochodzących z armii cara. Aby poczuli się nieco lepiej w obcym kraju, cesarz zadecydował o zapewnieniu im mieszkań jak najbardziej zbliżonych architektonicznie do zabudowań jakie znali ze swojej ojczyzny. Obecnie w Aleksandrówce mieści się jedno z najciekawszych muzeów jakie można odwiedzić podczas wizyty w Poczdamie.

Bilety do Poczdamu

Aby dotrzeć do Poczdamu należy zakupić bilet do Berlina, a następnie korzystając z komunikacji miejskiej (S-Bahn) dotrzeć do samego serca miasta. Bilety z Poznania kosztują około 63 PLN, z Warszawy 75 PLN, z Krakowa 199 PLN, a z Radomia 169 PLN. Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z jednym z naszych biur.