Położone w zachodniej części Francji miasto Poitiers, znane jest właściwie tylko miłośnikom historii. W średniowieczu miała tu bowiem miejsce wielka bitwa między Frankami a nacierającymi od strony Półwyspu Iberyjskiego Arabami. Dziś to niezwykle urokliwe miejsce stało się jednym z najważniejszych centrów kulturalno-oświatowych tej części kraju. Poitiers to miasto w którym można podziwiać prawdziwie żywą historię.

Jedna z najstarszych świątyń

Niewielki i dość skromny kościół Le Baptistere Saint-Jean stanowi jeden z najcenniejszych zabytków Poitiers. Według badaczy wzniesiono go około IV wieku, co czyni z niego jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń w Europie. W przeciągu stuleci był wielokrotnie rekonstruowany, jednak w dużej mierze jego charakter pozostał niezmieniony. Wewnątrz próżno szukać bogatych witraży czy zdobień. Jest to typowy przykład architektury romańskiej z całą jej ciężką surowością. Zwiedzając obiekt warto zwrócić uwagę na zachowaną w doskonałym stanie ośmiokątną chrzcielnicę. To w niej prawdopodobnie nową wiarę przyjmowali ludzie z najbliższego otoczenia frankijskiego króla. Innym elementem wystroju o jakim nie można zapominać jest imponująca kolekcja sarkofagów należących do wybitnych członków dynastii Merowingów.

Od paleolitu do epoki żelaza

Planując odwiedzenie francuskiego Poitiers, warto wygospodarować kilka godzin na wizytę w Muzeum Sainte Croix. Imponujące zbiory pełne są dzieł sztuki oraz eksponatów odnalezionych na terenie miasta. Począwszy od skarbów wprost z neolitycznego grobowca, przez zachwycający posąg Ateny z I wieku n. e. aż po pochodzące z XVIII wieczne płótna. Okolice Poitiers w starożytności były ważnym rzymskim przyczółkiem wojskowym znanym pod nazwą Lemonum. Życie kwitło tu w pełni, dlatego nikogo nie dziwi, że naukowcom udało się odkopać imponujące ilości przedmiotów z czasów świetności Cesarstwa Rzymskiego. Zwiedzenia całości ekspozycji nie powinno zająć kilku godzin, a zgromadzone eksponaty zdecydowanie warte są ujrzenia na własne oczy.

Wytworna elegancja

Czasami zdarza się, że budynki użyteczności publicznej zmieniają na przestrzeni lat swoją funkcję. Właśnie tak stało się z dawną siedzibą rajców miejskich w Poitiers. Wspaniały, renesansowy obiekt pełni obecnie funkcję luksusowego hotelu. De Ville, bo taką nazwę nosi, ozdobiony jest wewnątrz kolekcją kunsztownych fresków. Dlatego nawet jeśli nie masz zamiaru spędzić tu nocy, warto wejść choć na chwilę, aby moc rozkoszować się tym niezwykłym widokiem.

Najpiękniejszy kościół w Poitiers

Zaszczyt noszenia miana najpiękniejszego obiektu w mieście przypadł wspaniałej świątyni Eglise Notre-Dame-La-Grande. Wzniesiona w XII wieku, w samym centrum dynamicznie rozwijającego się miasta, szybko stała się jednym z najważniejszych zakątków Poitiers. Liczne rozbudowy i remonty znacząco zmieniły bryłę budynku, jednak w połowie lat 90 XX wieku postanowiono gruntownie odrestaurować najstarsze fragmenty kościoła. Jednym z najciekawszych zdobień jakie można podziwiać do dziś są płaskorzeźby przedstawiające sceny znane ze Starego Testamentu. Świątynia była wielokrotnie rozbudowywana. Najstarszymi elementami są portale nad głównym wejściem. Powstały one w średniowieczu. Znacznie młodsze są renesansowe płaskorzeźby czy XVI wieczne kaplice. Jakby tej mieszanki było mało- świątynię wzniesiono nad grobowcem pamiętającym czasy starożytnego Rzymu.

Bilety do Poitiers

Autokary międzynarodowe łączące Polskę i Francję odjeżdżają kilka razy w tygodniu. Bilet do Poitiers dla osoby dorosłej to koszt około 590-600 PLN. Podróż najlepiej zaplanować z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że w autobusie będą jeszcze wolne miejsca.