„Najbardziej wysunięte na północ miasto Włoch”

Fakt, iż przez wiele stuleci poszczególne niemieckie landy były samodzielnymi księstwami sprawiły, że kraj ten skrywa w sobie wiele tajemnic wartych odkrycia. Większość dużych miast posiada swój unikalny charakter. Jednym z nich jest Ratyzbona znana również jako Regensburg. Odkryj to „najbardziej włoskie miasto na północ od Italii”.

Miejsce spotkania cesarzy i rycerzy – Kamienny Most

Średniowieczne budownictwo charakteryzowało się niezwykłą trwałością. Bogactwo architektury Ratyzbony (Regensburga) zdaje się całkowicie potwierdzać to założenie. Jednym z najciekawszych obiektów jakie można podziwiać w mieście jest Kamienny Most. Wybudowany w połowie XII wieku stanowi jedyny niemal całkowicie zachowany kamienny most łukowy na terenie Niemiec. Równocześnie przez długi czas był on jedynym sposobem przeprawy przez Dunaj na odcinku od Ulm po Wiedeń. Związany jest on również ściśle z jednym z wydarzeń jakie odcisnęły trwałe piętno na dziejach świata – trzeciej krucjacie. W tym miejscu zgromadził się kwiat niemieckiego rycerstwa, na czele z cesarzem Fryderykiem I Barbarossą przed wyruszeniem na kolejną wyprawę krzyżową.

Włoskie rezydencje – wieże patrycjatu

Wpływy kulturowe renesansowej Italii były ogromne. W okresie renesansu liczni bogacze starali się jak najbardziej upodobnić do Włochów. Obejmowało to zarówno stroje, język, jak i budownictwo. Doskonałym przykładem tego rodzaju fascynacji są ratyzbońskie wieże rodowe. Zamożne rody kupieckie wznosiły stylizowane na warownie domy w centrum miasta. Pełniły one zarówno funkcje reprezentacyjne jak i obronne. Szczególnie warte uwagi są wznoszone wówczas bardzo chętnie baszty. Największa z nich – Złota Wieża mierzy ponad 50 metrów wysokości i obecnie służy miejscowym studentom jako akademik.

Sale bohaterów

Wystarczy oddalić się o niecałe 5 km od centrum Ratyzbony (Regensburga) aby na własne oczy zobaczyć jedną z najciekawszych budowli obrazujących synkretyzm kilku tradycji europejskich. Naszym oczom ukaże się wybudowany na wzór greckich świątyń gmach będący salą Valhalli. Wybudowano go w XIX wieku dla uczczenia wszystkich wybitnych postaci związanych z niemieckojęzycznym kręgiem kulturowym. Inicjatorem wzniesienia tego monumentu był król Bawarii Ludwik I znany faktu, iż z okazji jego ślubu odbyl się pierwszy festiwal Oktoberfest.

Rzymski fort w centrum nowoczesnego miasta

Wiele współczesnych metropolii powstało w miejscu dawnych rzymskich przyczółków. Takie miasta jak Wiedeń czy Paryż mogą pochwalić się historią sięgającą odległych czasów Imperium. Spacerując po Ratyzbonie (Regensburgu) również natknąć się można na pozostałości po stacjonujących tu legionistach. Jednym z najpiękniejszych tego typu miejsc są fragmenty wschodniej wieży obronnej będącej elementem rzymskiego obozowiska. Duże kamienne płyty przypominają o początkach Ratyzbony oraz jej historycznych powiązaniach z Wiecznym Miastem.

Smaki Ratyzbony

Przechadzając się po malowniczych uliczkach miasta łatwo zgłodnieć. Warto wówczas wybrać się do jednej z licznych restauracji aby spróbować lokalnego przysmaku noszącego nazwę dampfnudel. Są to miękkie pyzy przygotowywane z pszennej mąki a następnie gotowane na parze. Najczęściej serwuje się je z dodatkiem kapusty lub na słodko z delikatnym, owocowym nadzieniem.

Bilety do Ratyzbony (Regensburga)

Połączenia z Polski do Regensburga oferowane są przez kilku przewoźników. Autobusy kursują kilka razy w tygodniu z większości dużych miast. Ceny biletów w dużej mierze uzależnione są od tego skąd planujemy wyjechać. Jeśli planujemy wyjechać z Poznania cena ta będzie wynosić około 189 PLN, z Warszawy 207 PLN. Połączenia z pozostałych dużych ośrodków będą kształtowały się w podobnych przedziałach. Więcej informacji dotyczących kursowania autobusów do Ratyzbony (Regensburga) uzyskasz w naszych biurach.