Podróżując po wybrzeżu Morza Bałtyckiego natkniemy się na wiele interesujących miejsc. Jednym z najpiękniejszych jest Ryga. Miasto posiada silne związki kulturowe z każdym z sąsiednich regionów. Spacerując znajdziemy zarówno prawosławne cerkwie jak i dawne hanzeatyckie kupieckie kamienice. Wszystko to sprawia, iż w łotewskiej stolicy czuje się ten unikalny klimat dawnego centrum handlu.

Kupcy i Bractwo

Bogate związki łączące w przeszłości obszary dzisiejszej Łotwy ze Związkiem Hanzeatyckim doskonale widać w zachowanej architekturze. W historycznym centrum stoją smukłe kamienice wybudowane przez zamożnych kupców. Trzy z nich ściśnięte obok siebie nazwane zostały „Trzema braćmi” i stanowią jeden z najciekawszych przykładów ryskiej architektury łączącej różne style w harmonijną całość. Niedaleko położony jest również Dom Bractwa Czarnogłowych. Organizacja ta w przeszłości była niezwykle aktywna w Rydze organizując liczne bale oraz zabawy dla najbogatszych mieszkańców. Kamienica swój obecny kształt zawdzięcza pracom rekonstrukcyjnym które zakończyły się z powodzeniem w 1999 roku. Co ciekawe przed gmachem znajduje się pomnik Rolanda – frankijskiego rycerza znanego z popularnego na całym świecie eposu.

Z wizytą w średniowiecznej Rydze

Podróżowanie po Europie daje doskonałą możliwość odkrywania fascynującej przeszłości. Niemal każdy jako dziecko marzył o wyprawie do prawdziwego średniowiecznego zamku. Będąca dawniej rezydencją rycerzy-zakonników ryska forteca w niczym nie przypomina obecnie warowni jaką była w XIV wieku. Za sprawą dwóch generalnych remontów przekształciła się w barokowy gmach pełniący współcześnie rolę pałacu prezydenckiego. W mieście zachował się również fragment wykonanych z czerwonej cegły murów obronnych. Z całości potężnych fortyfikacji najlepiej prezentuje się Baszta Prochowa we wnętrzu której otwarto Muzeum Wojskowe.

Samochody i Słońce – muzea w Rydze

Jeśli poszukujesz niezwykłych i fascynujących ekspozycji, to łotewska stolica jest miejscem idealnym dla ciebie. Na początek warto wybrać się do jednego z najciekawszych muzeów w mieście – Muzeum Słońca. Ta niezwykła placówka zajmuje się eksponowaniem dzieł sztuki związanych ściśle z najbliższą nam gwiazdą. Szczególnie warto zwrócić uwagę na okazałą ekspozycję związaną z przedchrześcijańską sztuką sakralną związaną z kultami solarnymi praktykowanymi przez lud Bałtów. Innym miejscem które warto polecić jest Muzeum Motoryzacji. Eleganckie limuzyny prezentowane są tuż obok motocykli oraz rowerów. Warto zauważyć, iż niemal każdy z samochodów jest całkowicie zdolny do jazdy.

Poczuj się jak ptak

Marzenia o lataniu w przestworzach towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów. Pomimo wynalezienia balonu, a później samolotu, ludzie nadal śnią o swobodnym unoszeniu się w powietrzu. Odwiedzając Rygę można korzystając z Aerodium poczuć się jak władca przestworzy. Tunel powietrzny pozwoli nam choć na chwilę poderwać się od ziemi i poczuć nieskrępowaną swobodę. To bez wątpienia niezwykłe miejsce powinni odwiedzić wszyscy amatorzy dobrej zabawy niezależnie od wieku.

Bilety do Rygi

Łotwa posiada doskonałe połączenia autokarowe z Polską. Wyjazdy z takich miast jak Warszawa czy Poznań odbywają się nawet kilka razy dziennie. Niestety mieszkańcy miast położonych w południowej części kraju będą musieli dojechać do któregoś z ośrodków lezących bardziej na północ. Ceny biletów kształtują się w okolicach 100 PLN dla połączeń z Warszawy, 145 PLN z Poznania oraz 165 PLN z Olsztyna. Bilety można kupić na naszej stronie a więcej informacji dotyczących kursowania autobusów do Rygi uzyskasz w naszych biurach.