Poszukując idealnego miejsca na krótki wypoczynek, pewnie niewielu z was weźmie pod uwagę Tarnopol. To malownicze miasto, w zachodniej części Ukrainy, ma wszystko czego można oczekiwać po miejscu przeznaczonym do aktywnego wypoczynku. Warto więc poznać najważniejsze atrakcje tego ośrodka.

Ruiny Chervonogradu

Na przestrzeni wieków wiele miast pojawiało się, aby po kilku stuleciach niemal bezpowrotnie zniknąć z map. Lokowany w XV wieku Chervonograd przez wiele lat był jednym z ważnych ośrodków miejskich współczesnej Ukrainy. Niestety z biegiem czasu jego blask powoli gasł, aż do II wojny światowej, kiedy to po mieście pozostały jedynie ruiny. Jednym z najważniejszych zabytków świadczących o dawnej chwale tego miejsca jest nieco zapomniany zamek. Położony wśród dziewiczych lasów i niewielkich wodospadów sprawia wrażenie wyjętego wprost z baśni. Forteca położona jest blisko niewielkiej wioski Tovste w obwodzie tarnopolskim i uważana jest za najpiękniejszy zamek na Ukrainie. Obok niewątpliwych walorów historycznych, warto pamiętać, że to również doskonałe miejsce do organizacji wycieczek pieszych i rowerowych.

Kryształowe jaskinie

Wizyta w Tarnopolu to nie tylko okazja do podziwiania dziedzictwa historycznego. To również możliwość zobaczenia na własne oczy jednych z najpiękniejszych jaskiń w tej części Europy. Jedną z najbardziej znanych grot jest Mlynky. Piękne kryształy, jakimi pokryte są ściany groty sprawiają, że przy odrobinie światła całość wypełnia się niezwykłym blaskiem. Tej zachwycającej gry światłem nie można jednak uchwycić na zdjęciu lub filmie, to koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.

Kościół pełen koloru

Jednym z najważniejszych, choć wcale nie najstarszych zabytków Tarnopola jest kościół pod wezwaniem św. Wincenta. Wybudowana w XVIII wieku świątynia skrywa w swoim wnętrzu wspaniałe przykłady malarstwa freskowego. Wyraziste kolory, oraz niezwykły kunszt artystyczny twórcy sprawiają, że wielu odwiedzających może poczuć się bardziej jak w galerii sztuki niż kościele. Całość zdobień utrzymana jest w stylu dojrzałego baroku, dlatego całość kompozycji może wydawać się nieco przytłaczająca.

Ukraińskie przysmaki

Oczywiście podczas pobytu w Tarnopolu nie sposób nie wspomnieć o najbardziej znanej miejscowej restauracji – Starym Młynie. Spacerując ulicami miasta, trudno jej nie dostrzec. Ozdobiona najróżniejszymi przedmiotami, wśród których znajdziemy zarówno słoiki z przetworami jak i koła od wozów. W menu możemy wybierać pośród smakołyków ukraińskich, włoskich oraz japońskich. Szczególnie wart polecenia jest oczywiście barszcz – specjalność regionu.

Bilety do Tarnopola

Korzystając z autobusów międzynarodowych można dojechać do Tarnopola z większości dużych miast w Polsce. Cena biletu będzie wahać się od 120 PLN w przypadku Krakowa do 190 PLN dla pasażerów wyjeżdżających z Poznania. Więcej informacji dotyczących kursowania autobusów do Tarnopola uzyskasz w naszych biurach.