Należąca do najważniejszych miast południowego wybrzeża Hiszpanii Walencja nazywana bywa też „miastem pomarańczy”. Jednak warto ją odwiedzić nie tylko dla pysznych cytrusów, ale również po to aby zobaczyć niezliczone atrakcje miasta El Cyda. Wizyta w Walencji to, poza możliwością odwiedzenia najpiękniejszych zabytków w Europie, również doskonałe miejsce do rozpoczęcia podróży kulinarnej po Półwyspie Iberyjskim. A jakie jest lepsze miejsce na odkrywanie hiszpańskich smaków niż ojczyzna paelli?

Najpiękniejsza budowla świecka w Europie

Handel tekstyliami przez wieki był niezwykle ważną częścią życia gospodarczego w Eurazji. Od czasów starożytnego Rzymu najbardziej poszukiwane były jedwabie. Również w Walencji powstało miejsce w którym zawierano transakcje dotyczącego wymiany drogocnnych tkanin. Rosnące znaczenie tego rodzaju handlu sprawiło, iż na przełomie XV i XVI wieku wybudowano jeden z najpiękniejszych świeckich budynków w Europie – giełdę Llotja de la Seda. Obiekt wielokrotnie przebudowywano a na bryłę budynku wpływały trendy architektoniczne z całej Europy w tym z Balearów. Niezwykły urok budynku doceniło UNESCO umieszczając go w 1996 roku na liście Światowego Dziedzictwa. W uzasadnieniu decyzji podkreślano, iż jest to jeden z najpiękniejszych przykładów architektury późnogotyckiej w basenie Morza Śródziemnego.

Katedra – symbol wielu kultur

Półwysep Iberyjski pozostawał domem dla wielu ludów. Począwszy od Rzymian i Wizygotów przez Maurów aż po przodków współczesnych Hiszpanów. Zawiłości miejscowej historii najlepiej widać na przykładzie miejskiej katedry. Początkowo istniała tu wizygocka świątynia chrześcijańska, zmieniona pod rządami muzułmanów w meczet i ponownie przekształcona w katolicki kościół, który konsekrowano w XIII wieku. Po wielu przebudowach ostatecznie bryła nabrała cech charakterystycznych dla walenckiej odmiany gotyku. Nadal jednak dostrzegalne są elementy romańskie, barokowe i neoklasycystyczne. Ze świątynią wiąże się pewna legenda. Według podań to w Walencji ukryty miał zostać poszukiwany w średniowieczu Święty Graal. Używany podczas nabożeństw kielich datowany jest co prawda na I wiek, ale nie ma żadnych dowodów, żeby używany był przez Jezusa z Nazaretu.

Miasto przyszłości

Walencja to nie tylko wspaniała przeszłość ale również spojrzenie w przyszłość. W 1957 roku powódź poważnie zniszczyła dużą część miasta. Długo zastanawiano się jak zagospodarować zdewastowane dzielnice. Szybko zdecydowano o budowie „miasta przyszłości” – Ciudad de las Artes y las Ciencias. W kompleksie znajduje się planetarium, opera, muzeum oraz imponujących rozmiarów ogród botaniczny połączony z… parkingiem dla gości. Na uwagę zasługuje również jedno z największych w Europie oceanariów. W jego skład, obok imponujących akwariów, wchodzi między innymi wyspa lwów morskich i delfinarium.

Bilety do Walencji

Chcąc skorzystać z połączeń autokarowych do Hiszpanii, należy liczyć się z nieco większymi kosztami niż w przypadku wyjazdu do innych krajów Europy Zachodniej. Bilet do Walencji kosztuje zazwyczaj około 600 PLN. Dla części pasażerów przygotowano szereg zniżek. Wśród grup uprawnionych do zakupu biletów ulgowych są dzieci, młodzież i seniorzy.