Paryż, Wenecja czy Praga… Każde z tych miejscy bywa nazywane „miastem zakochanych”. Oczywiście znajdziemy w nich niezwykle romantyczne miejsca, oraz niewielkie urokliwe kawiarenki, cóż może być jednak bardziej chwytające za serce niż miłosne wyznanie pod oknami ukochanej? Kto z nas nie zna historii Romea i Julii? Może właśnie dziś warto zaplanować wyjazd do Werony?

Domy zakochanych

Niewątpliwie do najchętniej odwiedzanych przez wszystkich turystów miejsc w mieście należą domy szekspirowskiej pary kochanków. Obowiązkowym przystankiem podczas spaceru po Weronie jest oglądanie domu Julii, i podziwianie słynnego balkonu na którym stała młoda kobieta kiedy jej ukochany wygłaszał płomienną mowę. Wewnątrz kamienicy urządzono niewielkie muzeum, a na dziedzińcu stoi wykonana z brązu rzeźba przedstawiająca najsłynniejszą mieszkankę tego budynku. Według jednej z miejskich legend, potarcie jej piersi ma zapewniać szczęście. Innym ciekawym zwyczajem jest zostawianie licznych karteczek będących listami do Julii od setek turystów przyjeżdżających do Werony. Pewnie niejeden odwiedzający zada sobie pytanie – a co z domem Romea? Obecnie nadal jest zamieszkiwany, a jego lokatorzy, mimo słynnej włoskiej gościnności, nie pozwalają na zwiedzanie wnętrza kamienicy.

Bazylika uśmiechniętego świętego

Każde miasto w Europie ma swojego patrona. Często postaci te owiane są licznymi legendami oraz mniej lub bardziej prawdziwymi anegdotami dotyczącymi ich życia. Jednym z najważniejszych świętych związanych z Weroną jest św. Zenon. Wykształcony mówca, patron niemowląt i wędkarzy, miał według ludowych podań przechytrzyć samego diabła, czym zyskał sobie nieśmiertelną sławę. W miejskiej bazylice, której patronuje, znajduje się rzeźba przedstawiająca tego świętego męża. Jego łagodna, wesoła twarz sprawia, że każdy odwiedzający świątynię choć na chwilę uśmiechnie się zapominając o troskach dnia codziennego. Otoczenie rzeźby jest raczej surowe. Oszczędne zdobienia oraz imponujące, wysokie sklepienia budynku czynią z bazyliki miejsce wprost idealne do modlitwy – ciche i sprzyjające zadumie. Wychodząc ze świątyni warto poświęcić nieco czasu na podziwianie wspaniałej rozety zdobiącej fasadę kościoła. Jest to jedno z najstarszych romańskich zdobień, które zazwyczaj kojarzone jest już z architekturą gotycką.

Śladami starożytnych Rzymian

Werona należy do tych miast na Półwyspie Apenińskim w którym pozostałości po Imperium Rzymskim pozostały niemal nietknięte. Podczas spaceru wąskimi uliczkami, warto odwiedzić kilka najważniejszych obiektów pamiętających jeszcze czasy starożytne. Pierwszym z nich jest jedna z dawnych bram miejskich – Porta Borsari. Wybudowane z wapienia podwójne wrota dawniej były niezwykle bogato zdobione. Dziś niewiele pozostało ze starych zdobień, jednak symetryczna i niezwykle lekka konstrukcja nie straciła nic ze swojego pierwotnego piękna. Innym niemal nietkniętym zębem czasu zabytkiem jest miejski amfiteatr. Mimo, że tego rodzaju zabudowania kojarzą się głównie z rzymskim Koloseum, to właśnie w Weronie arena zachowała się niemal w nienaruszonym stanie. Współcześni muzycy docenili doskonałą akustykę tego miejsca, dlatego często wystawiane są tu plenerowe opery. Również artyści grający muzykę popularną często wybierają amfiteatr na miejsce koncertowania.

Bilety do Werony

Połączenia z Polski do Północnych Włoch odbywają się z większości dużych miast takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań. Cena biletu do Werony może wahać się od 230 do 340 PLN, zależnie od miejsca wyjazdu. Pomimo, iż autokary wyjeżdżają kilka razy w tygodniu, warto podróż zaplanować z minimum tygodniowym wyprzedzeniem.