Piękny, malowniczy, niezwykle wysmakowany – wszystkie te określenia doskonale pasują do Wiednia. Miasto to nawet dziś uważane jest za jedno z najważniejszych europejskich centrów kulturalnych. Możemy wybrać się tu na przedstawienie do opery, zwiedzić dawną cesarską rezydencję, a wieczorem wraz z całą rodziną udać się do wesołego miasteczka.

Miasto opery

Austria znana jest jako jedno z najważniejszych państw na operowej mapie świata. To tutaj wystawiane były najpiękniejsze spektakle, a sale nigdy nie świecą pustkami. Warto odwiedzić gmach Opery Państwowej aby na własne zobaczyć ten interesujący obiekt. Wielu może uznać go za piękny, jednak w chwili wzniesienia pod koniec XIX wieku cieszył się raczej ponurą sławą, ponieważ jej architekci popełnili samobójstwa krótko po zakończeniu prac budowlanych. Przed wejściem na salę koncertową warto zwrócić baczną uwagę na monumentalne schody wykonane niemal w całości z marmuru. Będąc już wewnątrz nie sposób nie zachwycić się bogactwem zdobień głównej sceny. Otoczona czterema piętrami balkonów wygląda niezwykle pieknie. Nawet jeśli nie jesteście miłośnikami opery to dla takiego widoku warto odwiedzić to miejsce.

Cesarskie powozy

Pałac Schonbrunn niezmiennie należy do najchętniej odwiedzanych miejsc w Wiedniu. Tym razem jednak nie będziemy zajmować się samą rezydencją Habsburgów, lecz położonym w jednej z oficyn muzeum Wagenburg. Placówka ta zgromadziła pokaźną kolekcję powozów oraz akcesoriów związanych z jeździectwem należących do członków rodziny cesarskiej. Obok bogato zdobionych siodeł w kolekcji zgromadzono mundury kawaleryjskie a nawet takie dzieła sztuki jak niewielkie obrazy przedstawiające konie czy pozłacane figurki. Największą atrakcją są jednak powozy. Wszystkie prezentowane egzemplarze używane były przez rodzinę cesarską, stąd nie powinny dziwić pełne przepychu zdobienia nie mające nic wspólnego z wymogami praktycznymi. Przecież cesarz jadąc przez stolicę musiał być zauważalny!

Najważniejszy kościół Austrii

Zwiedzanie Wiednia nie może obyć się bez wizyty w katedrze św. Szczepana. Świątynia ta przez wieki stanowiła jeden z najpiękniejszych przykładów sztuki sakralnej w tej części Europy. Z zewnątrz olśniewa bogactwem dekoracji pośród których szczególnie piękna jest tak zwana Brama Biskupia. Całość fasady zdobią liczne figury począwszy od posągów przedstawiających cesarską parę w osobach Rudolfa IV i jego małżonki Katarzyny Luksemburskiej aż po dzieła ukazujące żywot św. Pawła. Równie ciekawe dzieła sztuki znaleźć można wewnątrz świątyni. Do najlepiej rozpoznawalnych elementów katedry należą jej dzwony. Jest ich 22, a każdy posiada swoje imię. Największy z nich nazywa się Pummerin i waży ponad 20 ton. Jeśli masz dość siły warto wspiąć się po ponad 340 schodach na szczyt wieży kościoła. Znajduje się tam najlepszy taras widokowy w całym Wiedniu.

Dom Muzyki

Jednym z najciekawszych miejsc jakie możesz odwiedzić podczas pobytu w stolicy Austrii jest położony w samym sercu stolicy Dom Muzyki. Ta niezwykła placówka przybliży wam wiele zagadnień związanych ze światem dźwięków. Obok klasycznych wystaw prezentujących dorobek najwspanialszych kompozytorów związanych z Wiedniem można spróbować swoich sił w grze na niektórych instrumentach. Muzykę jaką uda nam się w ten sposób stworzyć będziemy mogli po zgraniu na CD zabrać jako pamiątkę. Innym pomieszczeniem jakiego nie można pominąć jest Sonosfera. Tam mamy niezwykłą możliwość obserwacji przebiegu najróżniejszych eksperymentów, oczywiście z dźwiękiem w roli głównej.

Bilety do Wiednia

Autobusy do Wiednia kursują kilka razy w tygodniu z większości dużych miast. Połączenia te nie są również byt drogie. Za przejazd z Warszawy, Krakowa lub Wrocławia przyjdzie nam zapłacić jedynie około 150 PLN. To niezwykle atrakcyjna cena za możliwość zobaczenia na własne oczy wszystkich atrakcji jakie skrywa stolica Austrii. Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z jednym z naszych biur.